Nový zákon o specifických zdr. službách

Dne 12.7.2011 Sněmovna Pralmetu ČR projednala a následně v prvním čtení schválila vládní návrh zákona o specifických zdravotních službách, který (mimojiné) upravuje podmínky pro změnu pohlaví u transsexuálních osob a nahrazuje v tomto ohledu mnohokrát novelizovaný zákon č. 20/60 Sb. (Zákon o péči o zdraví lidu), resp. jeho paragraf 27a.

Úplné znění vládního návrhu naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.

Obecně lze říci, že zákon převážně upravuje některé věci, které sice v praxi fungují, ale zatím nemají oporu v zákoně. Nicméně lze vysledovat i určité změny.

Podstatné ve zkratce:

  • Nově je vůbec definována změna pohlaví a to jako: „provedení zdravotních výkonů, jejichž účelem je provedení změny pohlaví chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce“.
  • Mění se a je přesněji definováno složení a fungování komise. Nově je jmenována MZdr, které v ní má svého zástupce a má povinnost se sejít tři měsíce od podání žádosti. Ošetřující lékař může být k jednání komise přizván, ale během rozhovoru komise se žadatelem nesmí být přítomen. Zamítnutí žádosti musí být náležitě zdůvodněno.
  • Jsou rovněž nově definovány některé podmínky, které jsou překážkou pro změnu pohlaví a to: trvající manželství či registrované partnerství, věk nižší než 18 let a výkon trestu/ochranné léčby.

Velice laický komentář: Těžko teď předvídat, zda vazba komise na ministerstvo je správným či chybným krokem. Nezbývá než doufat, že nebude přiliš záležet na tom, kdo zrovna na úřadě sedí. Dále zůstává praxe, kdy je trvající manželství považováno za překážku pro změnu pohlaví. Do jisté míry je to pochopitelné (náš právní řád nezná manželství osob stejného pohlaví), avšak to nesnižuje do očí bijící nehumánnost této podmínky. Též lze možná uvažovat o tom, zda i ostatní podmínky (tj. věk a výkon trestu) nejsou nastaveny poněkud přísně. Rovnež ty z nás, kteří si před započetím hormonální terapie nechali zmrazit své pohavní buňky, nepotěší diskriminační ustanovení v části zákona týkajícho se umělého oplodnění, kdy je i nadále jej možné provést pouze u páru muž-žena. Ale celkově je návrh výrazně méně restriktivní, než ten předložený za tehdejšího ministra Julínka, což je nezpochybnitelné plus.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *