Nechceme vás zbytečně děsit (natož vám něco takového přát), ale občas je lepší se připravit na všechny eventuality. Nějaké drobné komplikace jsou u SRS poměrně běžné (drobné krvácení, problémy s močením v důsledku otoku) a tak je i dost pravděpodobné, že si pobyt v nemocnici o pár dní prodloužíte.
Takže začneme tím nejhorším – můžete zemřít. Sice se to v téhle souvislosti ještě nikomu nepodařilo, ale riziko smrti je u každé, i té nejbanálnější, operace.
Krevní sraženina – v nejhorších případech může způsobit plicní embolii nebo mozkovou mrtvici. Oboje s možnými fatálními následky. Prevence: nekouřit, vysadit HRT před zákrokem, v prvních dnech se podává Heparin na ředění krve.
Infekce v ráně – zhoršují hojení, způsobují následné jizvení, v nejhorších případech může dojí až k celkové sepsi a úmrtí. Prevence: antibiotika a důsledná hygiena.
Zápal plic – pro oslabený organismus může mít fatální následky. Prevence: nekouřit, dostatečný pohyb, antibiotika.
Píštěl (fistule) – tj. spojení mezi pochvou a tlustým střevem nebo mezi pochvou a močovým měchýřem. Krajně nepříjemné.
Nozokomiální infekce – tj. infekce vázané na nemocniční prostředí, v případě bakterií resitentních vůči antibiotikům velice komplikovaná léčba.
Alergické reakce – nejčastěji na podávané léky (antibiotika, anestezie), v závažných případech opět možnost fatálních následků. Ale alergii můžete dostat úplně na vše, včetně nemocničího jídla (i když v tom případě se jedná spíš o pud sebezáchovy 😉 )
Inkontinence – problém s udržením moči, pomočování, dočasný i trvalý problém.
Problémy s močením – v močové trubici se může vytvořit obstrukce. Poměrně běžná komplikace v důsledku otoku krátce po operci, v tom případě obvkyle dočasná. Možné ale i dlouhodobé komplikace
Krvácení – v důsledku netěsnosti nebo prasknutí stehů, velice běžné je krvácení okolo močové trubice po splasknutí otoků.
Nekróza – odumření tkáně v důsledku omezeného krevního zásobení nebo infekce.
Potíže s trávením – Zácpa, kvasinkové infekce v důsledku účinku antibiotik, problémy s udržením stolice, v případě poškození tlustého střeva vám hrozí zavedení vývodu.
Přijdete o pár zubů – během anestezie raději nemějte divoké sny 😉
Bolest – kromě akutní po operaci možnost i chronických bolestí v oblasti genitálu, fantomové bolesti. Často postupně odezní, ale někdy mohou být dosti úporné.
Hypersenzitivita – přecitlivělost některých oblastí genitálu, nejčastěji se týká klitorisu a obvykle bývá dočasná.
Necitlivost v pohlavních orgánech – dočasná nebo trvalá.
Anorgasmie – neschopnost dosáhnout vyvrcholení. Důsledek poškození inervace, nebo jen poklesu libida v důsledku hormonálních změn či psychických problémů.
Stenóza a kolaps pochvy – zúžení a/nebo zkrácení pochvy do rozměrů nepoužitelných pro penetrační pohlavní styk. Prevence: dilatace.
Poševní kvasinkové infekce – výtok, zápach – dočasné, ale i chronické. Prevence: důsledná hygiena, omezení příjmu jednoduchých cukrů.
Hemeroidy – časté zhoršení.
Podlitiny – po operaci velmi běžné, zmizí během dní až týdnů.
Nevolnost – častá po narkóze.
Únava – důsledek rozsáhlého zákroku, ztráty krve a hormonálních změn.
Psychické změny – nejčastěji důsledek hormonálních změn a přehnaných očekávání.
Kosmetické problémy – jizvy, asymetričnost, neodpovídající vzhled, velikost (klitoris) či umístění (vaginální vstup, vyústění močové trubice) jednotlivých částí, chloupky na nevhodných místech, …
Transsexualita – pokud nejste transsexuální před operací, tak po ní již zaručeně budete! 😉
Zkušenost z Thajska a i popsány výsledky z Motola. Není tu v rizicích, že to stále může vypadat jako mužský orgán i po operaci a není to zase tak neobvyklé juliekoubova.net/aikchol-vs-motol