Trans-Etiketa

Trans-Etiketa

(Betaverze 🙂 )

Rady pro většinovou populaci, kterak ve společenském styku nakládat s translidmi aneb co se v Guth-Jarkovském nedozvíte.

Základy

Základní pravidlo jedna: používejte zdravý rozum. Základní pravidlo dva: chovejte se k translidem, jako k příslušníkům pohlaví, se kterým se identifikují. Následující článek je jen vlastně rozvedením těchto dvou základních pravidel.

Především je nutné zdůraznit, že translidé jsou lidi jako všichni ostatní. Proto co nemusí vadit jednomu, může druhého snadno urazit. Rovněž záleží na vašem vztahu k danému člověku – co může být přípustné mezi přáteli nebo dokonce partnery, nemusí být vhodné vůči neznámému člověku. Avšak některých pravidel je vhodné se držet:

Oslovení

Když hovoříme s transčlověkem, vždy používáme oslovení, zájmena a slovesné tvary pro to pohlaví, kterým se člověk cítí být bez ohledu na dokonalost vzhledu (jediná výjimka je v prostředí, kde by to vedlo k potížím, viz vyoutování níže). Pokud například vytrvale oslovujete transmuže (FtM) „slečno“ nejspíš dříve či později schytáte jednu do nosu. Ovšem splést se může každý, ostatně v řeči se to zprvu běžně stává i samotným translidem. Prosím, nevracejte se k tomu a nerozmazávejte vaše přeřeknutí, je-li vám zapotřebí omluvy, postačí krátká. Pokud si nejste jistí, jak neznámého člověka oslovit, řiďte se tím, jak se snaží prezentovat – tj. osoba, která má sukni a make-up bude očekávat oslovení „slečno“ či „paní“, i když má v tváři patrné strniště. Nejste-li si i tak jistí, zkuste se vyjádřit neutrálně a počkat si na to, v jakém rodě onen člověk odpoví. A pokud i toto selže, nezbývá než se slušně zeptat – třeba: „Promiňte, ale nejsem si úplně jistý, jakým rodem vás mám oslovovat?“.

Jméno

Stejné jako u oslovení, prosím používejte jméno podle přání dotyčného transčlověka, i když třeba doklady tomu prozatím neodpovídají. Dále – většina translidí má ke svému jménu vztahujícímu se k „původnímu“ pohlaví negativní vztah, vyzvídání v tomto ohledu nebude pravděpodobně přijata s pověděkem.

Výrazy, kterým se raději vyhnout

Pokud máte potřebu mluvit o lidech kterých se transsexualita týká, nejvhodnější označení pro tuto skupinu je „transsexuální lidé“, zkráceně „translidé“. Označení „transsexuál“ je již méně vhodné, ztrácí se z něj ten lidský rozměr. Ono je jednodušší poslat do plynu nějaké transsexuály než translidi. Většina translidí odmítá označení „transka“ nebo „tranďák“.
Označení transmuž pak označuje člověka, který podstupuje přeměnu z ženy na muže, nikoli naopak! Podobně transžena je ženou narozenou v mužském těle.

Toalety apod.

Nebuďte překvapeni, že translidé využívají toalety podle své preferované pohlavní identity. I my si občas potřebujeme odskočit a to i ve fázi, kdy se na nás dívají s podezřením, ať již si zrovna vybereme dveře s panáčkem či panenkou. Podobně to je se společnými šatnami a sprchami. Věřte, že se jedná o zážitek, který je o mnoho stresující pro nás, než pro vás, tak prosíme – neztěžujte nám to ještě víc! 🙂

Vyoutování

Vyoutování (tj. nevyžádané šíření informace o transsexualitě druhého člověka) se považuje za krajně neslušné, ať již jde o člověka, který zatím neprošel veřejným coming-outem, nebo naopak o člověka, který žije v nové roli a jeho okolí o jeho minulosti nic neví. Chápeme, že se jedná o opravdu šťavnatý drb, ale následky vaší netaktnosti nám mohou pěkně zkazit den. A nejen, že je to nevhodné, může to být i nebezpečné! Každý rok po světě zemřou stovky translidí jako oběti zločinů z nenávisti.

Přeměna

Stav naší tělesné schránky je čistě soukromou záležitostí. Pokud nejste životní partner nebo lékař, nemusíme vám sdělovat, jaké lékařské zákroky máme za sebou, jaké plánujeme a jaké ne. Informaci a operaci slepého střeva také přeci každému nesdělujete na počkání. Rovněž nám nemusíte stále připomínat, že „vypadáme skvěle a není nic poznat“, alternativně, že „je to na nás zatraceně vidět“. Rada mezi přáteli ohledně vzhledu je vítána, ale neustálé hodnocení zjevu od cizích lidí může být dosti otravné. Nepomůže ani konstatování, že jsme jako předešlé pohlaví vypadali skvěle.

Minulost

Děkuji za pozornost..

6 komentářů u Trans-Etiketa

  1. Nathan napsal:

    Velmi hezky napsané, kéž by se tím řídili všichni lidé, kteří se mnou kdy přišli do styku. Ono je to opravdu frustrující, když jdete nakoupit jídlo do supermarketu a tam vás zastaví jakýsi „mile“ se usmívající dealer s voňavkami a i přes to, že se snažíte vypadat jako muž, vás osloví slečno! Už jen za tohle oslovení se s nikým nevybavuji. O mnoho více potěší, když jdete po ulici a dvě slečny si o vás povídají (tiše a nenápadně, jak si obě myslely) a vy uslyšíte něco ve smyslu, že jste roztomilý kluk 🙂

    • Redakce napsal:

      Děkujeme, chvála nás těší! 🙂

      S špatným oslovením máme zkušenosti asi všichni, ale dobrá zpráva je ta, že s postupem času se to lepší a těch slečen bude přibývat.. 😉

  2. Dan napsal:

    Taky Vám vadí, že se budoucí lékaři učí o transsexuálech jako sexuálních deviantech, ačkoliv to používají jako termín, který ,,je v odborné mluvě zaveden?“ Také dnes přeci nenazýváme lidé s lehkou mentální retardací debily apod. Chci na to jenom upozornit.

    http://www.wikiskripta.eu/index.php/Transsexualita

    • Gekko napsal:

      No, osobně mi to přijde pochybné hlavně z věcného hlediska.. házet TS do stejného pytle s parafiliemi (.. tím nemyslím nic proti nějaké drobné úchylce 😉 )? Podstata transsexuality je někde trochu jinde..
      O použítí transsexuální žena/muž v opačném významu než je běžně užíváno, darmo mluvit..

      Ale když se podíváme, kdo je autorem, tak nás tyhle formulce příliš nepřekvapí :-/

      • Rang napsal:

        Ten článek jsem jen prolétl a teda už první věta docela tragedie.

        Gekko myslíš autorem pana docenta Zvěřinu? Můžeš to nějak rozvést?
        Já k němu chodím a nemůžu si na nic stěžovat, termíny používá správně, testy i terapie zatím běží jako po másle, osobně je mi i sympatický lidsky…měl bych vědět něco, co mi zatím uniká? 🙂

        Jediný malý neduh je snad to, že mě odrazuje od chirurgického zákroku „dole“. Na jednu stranu se ale nedivím, protože v našich končinách je to bohužel dost pozadu, oproti zbytku světa, a na druhou je to nakonec stejně jen moje rozhodnutí (a povolení komise)…

        Díky za odpověď

  3. Matty napsal:

    Nejsem si jistej tím, kdo vlastně jsem. V okolí to vědělo pár lidí, ale během chvíle se to rozkřiklo do celý třídy (jsem ve druháku na střední). To beru v pohodě, to mi nevadí. Řekl jsem, že mi nevadí, když se mnou budou mluvit v ženském rodě, ale ať omezej moje jméno na minumum. Příde mi, že dělají pravý opak. Slyšim svoje jméno neustále ze všech stran a hrozně mi to vadí, ať vysvětluju jak chci, dělaj to pořád.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *