Hysterektomie

(betaverze 🙂 )

Hysterektomie je zákrok, při kterém se chirurgicky odstraní děloha. Vzhledem k tomu, že tento zákrok vede k trvalé neplodnosti, je u transmužů zároveň nezbytnou podmínkou pro právní změnu pohlaví (v ČR je považována za rodiče osoba s dělohou, která dítě porodí). Rovněž je u transmužů vhodná ze zdravotních důvodů – při absenci menstruačního krvácení dochází ke zbytnění děložní výstelky a možnosti vzniku novotvarů.

Obvykle se zároveň s odnětím dělohy odstraňují i vaječníky (pak se jedná o ovario-hysterektomii), které jsou zdrojem nežádoucích hormonů a navíc existuje riziko jejich nádorového onemocnění (a rovněž rakoviny prsu).

Pro podstoupení operace je samozřejmě nutné mít kladné vyjádření komise.

Zákrok zpravidla provádí na gynekologickém oddělení, při celkové anestezii. Doba, kterou strávíte na sále (cca 1-3 hod.) a následnou rekonvalesencí, závisí na zvolené operační metodě. Počítejte ale s tím, že si v nemocnici poležíte (od několika málo dnů u laparoskopických a vaginálních metod až po cca týden u metody abdominální).

Existují čtyři základní techniky:
Vaginální hysterektomie – používá přístup skrze pochvu. Výhodou je úplná absence viditelné jizvy. Nevýhodou nutnost dostatečně prostorné pochvy (ideálně měl-li pacient děti), což u transmužů nemusí být vždy splněno.

Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie – kombinace předchozí a následující metody.

Laparoskopická hysterektomie – do břišní dutiny se přistupuje pouze malým řezem u pupíku a dvěma pomocnými na podbříšku, výsledné jizvy jsou poměrně nenápadné. Nevýhodou je náročnější a delší zákrok.

Abdominální hysterektomie – do břišní dutiny se přistupuje pomocí klasického (obvykle příčného) řezu v podbříšku. Operace je rutinní, kratší a méně náročná na techniku. Nevýhodou je pak nápadná, několik cm dlouhá jizva, obvykle nešťastně umístěná nad hranicí pubického ochlupení. Rovněž doba hojení je oproti výše uvedeným metodám delší.

Možné komplikace: poškození střeva, potíže s močením (zpravidla dočasné, zvláště u vaginálních postupů), embolie, jizvení, otoky, infekce, krvácivý výtok, výhřez pochvy.. ale obecně se jedná o poměrně bezpečný zákrok. Pokud se vyskytnou při operaci komplikace, lékař může zvolit jinou metodu (obv. abdominální přístup), než byla plánována.

Během operace lze rovněž odstranit pochvu a uzavřít vstup (kolpektomie), v některých případech se s tím však vyčkává až na případnou faloplastiku (zvolíte-li si ji).

Níže najdtete popis zkušeností s hysterektomií

Hysterektomie (pdf)

Další reportáže naleznete na www.transide.cz

6 komentářů u Hysterektomie

  1. Cernunn FtM napsal:

    Ahoj, psycholog mi tvrdil, že hysterektomii musí předcházet hormonální léčba. (To je mi jasné.) Ta má prý trvat tak dlouho, dokud zcela nezastaví činnost dělohy – tedy menstruaci. Prý to trvá až pět let.
    Co je na tom, prosím, pravdy? Ženy, které hysterektomii podstupují kvůli zánětům pochvy přece žádné hormony neberou a na operaci nečekají 5 let.
    Má psycholog pravdu?
    Děkuji za odpoveď.

  2. Marek napsal:

    Nevím, ke kterému sexuologovi chodíš, ale před hysterektomií se standardně doporučuje hormonální léčba 2 roky.
    Já bral např. hormony nelý rok, pak jsem měl komisi a hned operaci….. záleží asi na sexuologovi, jak rozhodne….

  3. Dan napsal:

    Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli tu někdo byl na hysterektomi v Brně, jak je spokojený a kdo ho operoval. Díky 🙂

  4. Dan napsal:

    Čau lidi, tak já si odpoví sám 😀 Brno – Obilňák je pohoda, doporučuju! 🙂 Moc příjemný personál, automaticky pokoj sám pro sebe … Za mně 1 🙂

    • Jana napsal:

      Ahoj, máš už kompletne všetko za sebou? Mám priateľa,ktorý je akurát na začiatku premeny a chcela by som vedieť, čo to obnáša a aké komplikácie. Prečítala som si už o tom veľa,ale všetko viac menej len odborné články. Budem rada ak sa so mnou o to podelíš 🙂

  5. Nick napsal:

    Ahoj,
    měl někdo z vás před operací problémy s podbřiškem? Na hormonech sem rok a půl, bez menstr. celou dobu (od 1.sustanonu). Komisi mám před sebou. Nemám žádné zdravotní problémy (zánět, aj.). Nicméně mě trápí už několik týdnů bodavá bolest ve středu podbřišku. Napadlo mě, že by to mohlo být právě díky utlumení funkcí dělohy. Díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *