Tento článek nám poslala jedna z našich čtenářek, která si nepřeje být jmenována. Text psaný kurzívou vyjadřuje komentář redakce.
Jak legálně na léky bez doplatku
Protože někteří sexuologové nesledují ceny a doplatky za léky pro pojištěnce a ještě někteří z nich dokonce léky sami vydávají ve svých ordinacích, je velice výhodné tyto informace požadovat při návštěvě lékárny nebo předem na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Například nejméně od roku 2012 lze pořídit hemihydrát estradiolu bez doplatku tak, že místo Estrimaxu budete požadovat od lékárníka Estrofem (bez doplatku). Přitom rozdíl mezi přípravky je pouze v producentovi. (Může zde být ovšem ještě jeden rozdíl, a sice ve složení pomocných látek.) Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění musí být v každé skupině léků jeden „zadarmo“ (více viz zde) a pokud je recept správně sepsán tak, aby měl hledaný léčivý přípravek stejnou léčivou látku se stejnou cestou podání a ve stejné lékové formě, lze snadno zaměňovat (viz § 11 vyhlášky č. 84/2008 Sb.).
V praxi je to tak, že stačí jeden plně hrazený lék v dané skupině bez ohledu na způsob podání. Zákon tedy bohužel nevyžaduje, aby byl pro každý způsob podání jeden lék zdarma. Může tedy nastat situace, že plně hrazený lék bude jen ve formě injekcí, zatímco vám bude lékař předepisovat tablety, takže vám to příliš nepomůže.
Jak tyto informace zjistit na webu? (a týká se i jiných léků, tento návod využijete i při vaších běžných nemocech)
- Přejděte na stránku Databáze léků SÚKL: http://www.sukl.cz/modules/medication/search.php .
- Zadejte začátek názvu léčivého přípravku (například Estrimax) a klikněte na Vyhledat.
- V dolní půlce stránky najděte přesné označení (například ESTRIMAX POR TBL FLM (3X28)X2MG) a ve sloupečku ATC sk. si přečtěte jeho „Anatomicko-Terapeuticko-Chemickou klasifikaci“, pro Estrimax například G03CA03 (viz § 32 odst. 5 zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech). Klikněte na ni.
- Opět se objeví vyhledávání, ale místo názvu je ve vyhledávacím formuláři zapsána ATC sk. Vpravo pod tímto formulářem zaškrtněte Plně hrazené. A opět klikněte na Vyhledat.
- Objeví se dva výsledky – ESTROFEM 2 MG POR TBL FLM 28X2MG a NEOFOLLIN INJ SOL 5X1ML/5MG .
- Pokud byl recept na Estrimax vypsán na POR TBL FLM (3X28)X2MG x počet krabiček a Estrofem se prodává ve formě 2 MG POR TBL FLM 28X2MG x 3 x počet krabiček, je možné je zaměnit přímo v lékárně.
Pokud byste například místo Estrimaxu stály o Neofollin, pak by vám tuto výměnu lékárník zamítl, protože je zde jiný způsob podání: nejde o tablety, ale o injekci). Jestliže by ale recept byl vypsán na Agofolin, pak by výměna měla být možná.
A pozor: protože Státní ústav pro kontrolu léčiv musí každý měsíc vyjednávání o cenách a úhradách opakovat, znamená to, že i my pacienti musíme situaci neustále ověřovat. Při vašem příštím receptu může být zadarmo klidně zase Estrimax nebo jenom Neofollin.
V této souvislosti jistě není bez zajímavosti si všimnout i informace o tom, že
- na 28 tablet Estrofemu 2mg pojišťovny doplácejí max. doplatek 152 Kč (5,42 Kč/tbl)
- na 84 tablet Estrimaxu ve stejné koncentraci jde o 456 Kč (5,42 Kč/tbl)
- na 50 tablet Androcuru 50mg jde o 1583 Kč (31 Kč/tbl)
- na 30 tablet Verospironu 50mg jde o 132 Kč (4,40 Kč/tbl)
- na 5 injekcí Agovirinu 2ml jde o 125 Kč (25 Kč/injekci)
- na 1 injekci Sustanonu 1ml jde o 126 Kč (126 Kč/injekci)
Údaje jsou z dubna 2014. Ceny doplatků se mění každý měsíc. Aktuální stav zjistíte tak, že po kliknutí na konkrétní vyhledaný lék na webu SÚKL v záložce Ceny a úhrady. Protože se objevují aktivity, které požadují, aby se řešení transsexuality depatologizovalo, je otázka, kdo/zda vůbec někdo by pak tyto doplatky poskytoval. Zdravotní pojišťovny už by k tomu důvod neměly.