Informace o GID v médiích

Od roku 1998 věnují masmédia otázkám spojeným s GID mnohem větší pozornost. V červnu 1999 proběhla ve fakultní nemocnici Saitama druhá oficiální chirurgická přeměna pohlaví, tentokráte u případu male- to-female. V srpnu 2000 oznámila lékařská fakulta University Okayama, že i zde budou moci MtF pacienti tuto operaci v brzké době podstoupit podle oficiálních postupů stanovených Ad hoc komisí. Vývoj událostí byl rozsáhle sledován a postupně zveřejňován ve zpravodajských relacích.*

Také do pop-kultury tato problematika postupně proniká. V roce 2001 se začalo vysílat televizní drama, jehož ústředním motivem byly životní příběhy transsexuálního studenta střední školy. Tento pořad s názvem „3-nen B-kumi Kinpachi sensei" (Třída 3.B pana učitele Kinpachiho) se vysílal každé úterý od 21 hodin, od října 2001 do března 2002. Vzhledem k umístění příběhu do středoškolského prostředí a označení pořadu jako „program pro rodinu" se stal příběh velice populárním a pozitivně ovlivnil míru přijetí lidí s odlišným vzhledem a pojetím sexuality, tedy i lidí s transsexualitou. Dnes se vysílá v televizi mnohem více programů s transgender tematikou na různých televizních stanicích včetně NHK – Japonské vysílací korporace. Velká část těchto programů má dokumentární charakter a přináší životní příběhy, jejichž společným tématem bývají výzvy, jimž musí genderově atypický člověk čelit v případě, že se odhalí veřejnosti. (Tamaki, 2001)

Snad nejzajímavějším příkladem rostoucí akceptace transgenderů lze spatřit v rozhněvané odpovědi veřejnosti na uvěznění Maki Karuseru, známé osobnosti z televize a průkopnice male-to-female přeměny v Japonsku. (Maki Karuseru podstoupila operativní přeměnu pohlaví v Maroku v roce 1973 a stala se mediální senzací té doby. Podle komentářů v řadě biografických děl ovlivnila a povzbudila řadu japonských transgenderů.) Když byla dána do vazby kvůli podezření z přechovávání drog, byla navzdory podstoupeným operacím vedena jako muž. V kritice policejního rozhodnutí navrhl Toshiyuki Oshima, právník angažovaný v transgender problematice, že by se gender uvězněných osob neměl při uvalení vazby řídit pouze zápisem v koseki, ale spíše rozhodnout podle genderu rozpoznaného v době uvěznění. (Tamaki, 2001)



   1       2       3       4       5       6       7       8       další       obsah       tisk