Za druhé bych se chtěla zmínit o přehledu biologických teoriích o vzniku transsexuality, který podávají Weiss a Fifková (2002, s.23-26). Citují zde nové výzkumy a teorie zejména Doernera známého z výzkumů hormonálních vlivů u homosexuálů a dále Goorena zdůrazňujícího hormonální vlivy na diferenciaci specifických center v mozku odlišných pro hormonální sekreci, sexuální orientaci a genderovou identitu. Z jejich textu je však obtížné určit, do jaké míry jsou tyto nové závěry validní.

Přesto se domnívám, že se závěrem Weisse a Fifkové: "...že dostupné výzkumy a studie ukazují na rozhodující vliv biologických faktorů v etiologii transsexuality,..."(2002, s.26), lze na základě dosavadních zjištění souhlasit, jakkoliv to bude obtížné v blízké době potvrdit či vyvrátit.

Teprve nedávno se objevil výzkum (Zhou a kol. 1995), který si nárokuje objevení oblasti mozku specifické pro transsexuální lidi typu male-to-female. Jedná se o část mozku označovanou jako BST (the bed nucleus of the stria terminalis), která vykazuje významné diference mezi muži a ženami.

U transsexuálních lidí byla přitom zjištěna struktura BST odpovídající jejich identifikačnímu a nikoliv biologickému pohlaví. Tato zjištění se mohou v budoucnosti ukázat jako zásadní, avšak vzhledem k metodologické diskusi vedené v souvislosti s podobnými výzkumy u homosexuality budeme muset na definitivní výsledky ještě počkat.

   1       2       3       4       5       6       další       obsah 2