III. JAPONSKÝ HETEROSEXISTICKÝ SYSTÉM

V Japonsku jsou, podobně jako například v USA, transgendeři propojeni s komunitou gayů a lesbických žen. Přestože jsou zde veliké kulturně-historické odlišnosti, v současnosti je v obou zemích spojuje především nepříznivá společenská situace, která jim brání ve spokojeném životě, a společné cíle, jichž chtějí obě komunity dosáhnout. Vzhledem k tomu, že lidí homosexuálně orientovaných je mnohem více, je jejich problematika veřejnosti častěji prezentována jak prostřednictvím různých hnutí bojujících za stejná práva, jako má majorita, tak díky jednotlivcům z vědeckých kruhů i široké veřejnosti.

Jelikož je heterosexismus společným nepřítelem těchto menšin, využiji k popisu japonského společenského systému především práce nizozemské výzkumné pracovnice profesorky Saskie E. Wieringa z Institutu sociálních studií v Haagu, která se zabývá lesbickými otázkami v rámci women´s studies.

„Lesbické páry nemohou od systému dostat požehnání. Systém omezuje svobodu a je nevhodný, zato udržuje heterosexuální vztahy, aby trvaly navěky. Přestože jsme s partnerkou počítaly s problémy, věřily jsme, že by náš vztah mohl trvat, dokud nás smrt nerozdělí. Navzdory tomuto přesvědčení se mezi nás vloudil démon skrze propast, jež vznikla naší únavou a nepochopením. Propast mezi námi se zvětšovala vzájemným obviňováním. Bez podpory systému nakonec tento démon přemohl naše srdce.." (Summerhawk, 1998, in Wieringa, 2001)

V tomto fragmentu reflektuje heterosexuálně vdaná žena svoje důvody, proč shledává nemožným rozvést se s manželem, kterého nemiluje, zatímco se rozchází s ženou, kterou miluje hluboce a to navzdory jejich odloučení. Ve sbírce odkazů, odkud pochází tento úryvek, mluví ženy o nenávisti k sobě samé a o sebedestruktivitě, která následovala poté, co pochopily, že nechtějí vést „normální" život vdané ženy.

   1       2       3       další       obsah       tisk