inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
14.7.2022 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Nový pohled na genitálie a gender

<<     <      8/22      >     >>

A jakým způsobem se na diagnóze a léčbě nadměrných stydkých pysků podílejí rodiče? Jedna lékařská zpráva se zabývá případem sedmnáctileté dívky, jíž přečnívající tkáň vadila nejen při chůzi a při sezení, ale i při vyprazdňování a během menstruace.

"Pacientka i její matka vyjádřily kvůli neustále se stupňujícím bolestem přání podstoupit korektivní chirurgický zákrok". Výsledek onoho zákroku je ve zprávě popsán jako "velmi uspokojivý z pohledu pacientky i jejích rodičů" (kurzíva autorky).

Můžeme se jen tázat, kdy vlastně začaly ony stydké pysky představovat problém pro zmíněnou dívku a kdy pro její rodiče. Jakou diskusi na toto téma asi rodinní příslušníci vedli? Pokud byly dívčiny stydké pysky nadměrně vyvinuté už při narození, obrátili se její rodiče v této záležitosti na dětského lékaře? Nebo jen čekali, až se růst zastaví, případně až lékařská věda najde řešení jejich (kolektivního) problému? Některé z těchto otázek ostatně právem zaznívají i v situacích, kdy rodinní příslušníci reagují na intersexualitu svého dítěte.


S přihlédnutím k dosavadnímu vývoji plastické chirurgie, jejíž klientela se rekrutuje z řad osob nevybočujících z běžných norem (neboť podnikavým lékařům nestačí skrovný přísun pacientů poznamenaných úrazem a jedinců trpících vrozenými tělesnými vadami), se nezdá být příliš nepravděpodobné, že během několika let se chirurgické úpravy genitálií budou provádět se stejnou četností a stejnou publicitou jako kosmetické zákroky na ostatních částech těla.

V nepříliš vzdálené budoucnosti tak možná budeme moci slýchat i následující věty: "Moje sebevědomí je neodmyslitelně svázáno s tvarem mých stydkých pysků (nebo velikostí mého poštěváčku) a s lépe tvarovanými stydkými pysky (případně menším poštěváčkem) bych si zkrátka připadala mnohem ženštější." nebo "Mít velký poštěváček je pro mne velmi důležité, takže si jej chci dát zvětšit a upravit i tvar kožního záhybu, který jej překrývá." nebo "Když si mohou klitoridální implantát pořídit filmové hvězdy, proč ne já?"

Kdo asi bude v tomto oboru udávat trend? Kdo bude rozhodovat o tom, zda jsou ideální malé stydké pysky dostatečně "malé" a ideální velké stydké pysky dostatečně "velké"? Jedna z možných variant budoucího vývoje vyšla v podobě krátkého článku nazvaného "Nepyskujte" ve fetišistickém erotickém časopise Taste of Latex:

Ženám, které neustále hledají nové a nové způsoby, jak zdokonalovat vlastní tělo, nabízíme nejnovější kosmetický "zlepšovák" zvaný korekce stydkých pysků. Ano, čtete správně – chirurg vám odřízne veškerou nežádoucí tkáň a v případě potřeby opětovně vytvaruje stydké pysky. Bude vás to ovšem stát pár tisíc dolarů a tři až šest týdnů budete v pracovní neschopnosti. Jaký typ klientek podstupuje tuto operaci? Striptérky, modelky pózující bez šatů, pornoherečky a ženy, kterým jejich malé stydké pysky nepřipadají dostatečně malé. Jak ale jen tento zákrok nazvat? Labiektomie? Genitoplastika? Pyskosukce? Kdo ví. Nikdo z nás upřímně řečeno nechápe, proč se kolem toho vlastně dělá takový povyk.


Po přečtení tohoto článku už asi nikoho nepřekvapí, že chirurgické úpravy genitálií se k velké nelibosti feministek začínají inzerovat i v některých renomovaných ženských časopisech.

V časopise Ms. vyšla například zmínka o článku propagujícím kosmetické úpravy genitálií – zúžení vaginy, odstranění přebytečného tuku z Venušina pahorku, vulvoplastiku (korekci labií) a vytvoření nové panenské blány –, který otiskl britský časopis First for Women.

Časopis Ms. následně obvinil redaktory First for Women z osnování nových způsobů, jak čtenářkám přidělávat starosti, a z úmyslu vydělávat na jejich touze zavděčit se mužům. "Dokud se nezbavíte všech vad – včetně těch otravných stydkých pysků, které se vám tam pořád pletou –, nezasloužíte si být šťastné, natož pak získat muže."

Přestože inkriminovaný článek obsahoval i četné zmínky o ženách trpících genitálními defekty, které kosmetický zákrok zbavil jejich trápení, časopis Ms. zpochybnil jejich pravdivost a citoval rovněž jednoho amerického chirurga, jenž se k celé otázce postavil velmi skepticky.

Dějiny jsou plné případů, kdy poptávku vytvořil technický pokrok spolu s lékařskou propagandou, a navíc může jít o přísně střežené tajemství, za kterým se ukrývá touha zámožných klientů uchránit si své soukromí. Stejně jako všechny módní trendy však i tento nakonec prosákne na veřejnost.

Jeden lékař, který se specializuje na rekonstrukční zákroky prováděné na pacientkách trpících rakovinou pohlavních orgánů, mi potvrdil, že se již setkal s několika ženami, které si chtěly dát zmenšit malé stydké pysky z kosmetických důvodů.


<<     <      8/22      >     >>

Shlédnuto: 712670x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2022 | MAPA | on-line: 1 |        Creative Commons License