inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
14.7.2022 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Nový pohled na genitálie a gender

<<     <      10/22      >     >>

Volitelné chirurgické zákroky prováděné na genitáliích lze na první pohled podrobit téže analýze jako všechny ostatní zákroky kosmetické chirurgie. Jde o další příklad toho, jakým způsobem si chirurgové zajišťují dostatečný obrat a prestiž – vytvářením vyumělkovaných ideálů, které představují další zátěž na obě pohlaví, zejména pak ženy.

Kosmetické úpravy genitálií tak ve svém důsledku stejně jako zákroky prováděné na ostatních částech těla přispívají ke snížení variability, neboť zužují škálu variant považovaných za přijatelné. Toto zpřísňování kritérií, podle nichž se posuzuje vzhled genitálií, přitom může vést (jak si ještě ukážeme) ke zvýšení četnosti chirurgických zákroků prováděných na intersexuálních novorozencích.


Chirurgické zákroky prováděné na pohlavních orgánech mají u dospělých i dětských pacientů jedno společné – jsou brány velmi vážně. V této analýze se však hodlám dopracovat k návrhu právě opačnému: genitálie by se neměly brát příliš vážně, neboť jedině tak se lidé mohou zbavit svých genderových okovů.


Nejlogičtější taktika v boji proti genderové tyranii by tudíž spočívala v odmítnutí veškerých kosmetických zákroků. Kathryn Morgan ve svém článku "Women and the Knife" z roku 1991 navrhuje hned dva feministické přístupy ke kosmetické chirurgii: její odmítnutí a její vyžadování.

Odmítnutí tělesných změn prováděných za účelem naplnění genderových ideálů by mělo zcela evidentní důsledky – svět obývaný chlupatými ženami s plochými hrudníky a klitorisy velikosti penisu spolu s prsatými, mikropenisy obdařenými muži bez jediného chloupku by byl světem, v němž by se nejprve setřely rozdíly mezi jednotlivými gendery a posléze by toto rozdělení zaniklo úplně.


Co se vyžadování kosmetických zákroků týče, jde o taktiku, která by rovněž mohla uspíšit zánik genderových kategorií, byť se to na první pohled nezdá. Morgan nabádá ženy, aby využily kosmetickou chirurgii k parodování a k vyjádření protestu, a to tak, že by se záměrně zohyzďovaly například pomocí umělých vrásek nebo aplikací podkožního tuku do oblasti stehen atd. Samotná autorka označuje takové jednání jako "demonstrativní formu vzpoury", nicméně přiznává, že feministické čtenářky budou patrně jejím návrhem uraženy, dotčeny či šokovány.


A co kdybychom využili kosmetickou chirurgii k jinému účelu – ne k tomu, abychom se vzepřeli standardním představám o kráse, ale k tomu, abychom se vzepřeli standardním představám o obou pohlavích? Co kdybychom chirurgické úpravy genitálií začali vyžadovat?

Za první nesmělý krůček v tomto směru bychom mohli považovat například oblibu, jíž se v poslední době mezi některými vrstvami obyvatelstva těší piercing labií či penisu (potažmo šourku). Přestože tyto populární zásahy do lidského těla postrádají navzdory všeobecné rozšířenosti autoritu, jaké se těší lékařské zákroky, zdobení genitálií je prvním krokem k tomu, abychom začali chápat i samotné pohlavní orgány jakožto pouhé ozdoby.


<<     <      10/22      >     >>

Shlédnuto: 712670x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2022 | MAPA | on-line: 1 |        Creative Commons License