Aby nemuseli hlásit své úředně zapsané pohlaví, pracují mnozí transgendeři pouze na částěčný úvazek a nebo v zábavním průmyslu, kde je největší pravděpodobnost, že budou akceptováni tak, jak se cítí. Přestože se situace pomalu zlepšuje, většině stále hrozí vyhození z práce a mnoho dalších sociálních znevýhodnění v okamžiku, kdy se rozhodnou vyjít ven se svou identitou. Společenská akceptace transgenderů se postupně zlepšuje díky informacím v médiích, televizním pořadům a knihám a také díky slavným osobnostem, které se ke své transsexualitě veřejně přiznaly.

Ze studie 194 pacientů, kteří získali diagnózu GID, vyplývá, že mají spoustu problémů v oblasti sociální, ekonomické i psychologické. Velkým problémem jsou např. sportovní dresy a školní či pracovní uniformy, obava z výsměchu, ponižování či šikany. Je zapotřebí rozvinout systém sociální i lékařské podpory a péče a zlepšit dostupnost odborníků.

Čtvrtá kapitola ../obsahuje případovou studii MtF TG a výpovědi dalších transgenderů, které dokreslují situaci těchto lidí v současném Japonsku.

Podle profesorky Ako Takamatsu ze Saitamské FN dosud podstoupilo operativní přeměnu pohlaví 15 lidí, kolem sta jich dostalo povolení k hormonální léčbě a přes tisíc pacientů čeká zatím na psychoterapii, která je podmínkou k další léčbě. Pro celé Japonsko existují zatím pouze dvě centra na přibližně 2200 až 7000 potenciálních žadatelů. Ne každý, kdo vyhledá lékařskou pomoc, ale touží po úplné změně; mnozí preferují život „mezi pohlavími". Psychiatr Toshio Yamauchi označuje pohlavní dualismus, který tyto jedince nutně odsuzuje jako perverzní, za zastaralý a společnost s takovými postoji za nehumánní.

   1       2       3       další       obsah       tisk