Odmítavý až nepřátelský postoj k genderově odlišným jedincům se v té době objevoval i v gay organizacích a tiskovinách, které se často snažily líčit gaye jako zcela obyčejné lidi výjma sexuální orientace (Witt a kol. 1995, s.408-410). Významnou roli hrála také snaha zbavit se nálepky feminity, která byla mnoha gayi vnímána jako ponižující a nepatřičná (Rupp 2001). Rovněž v lesbické komunitě docházelo k odmítání modelu butch a femme (maskulinní a feminní lesbičky). Tento přístup vycházel z odmítaní patriarchálních modelů a představy o rovnosti mezi ženami.

Takové snahy jsou z hlediska vývoje těchto dvou komunit zcela pochopitelné, avšak tyto modely genderové nonkonformity v gay a lesbické komunitě nezmizely. Singh a kol. (1999) popsali ve svém výzkumu existenci butch - femme modelu v lesbické komunitě, přičemž prokázali značný rozdíl v anamnestických a osobnostních charakteristikách těchto dvou podskupin lesbické komunity. Historií těchto dvou rolí v rámci lesbické komunity popsala Leila J. Rupp (2001, s.154-159). Rovněž odpor, který projevovali někteří gay a lesbičtí aktivisté, ztratil na intenzitě. Jedním z důsledků reflexe této vazby je i určitý zájem gay aktivistů o problematiku GID v dětství, jakkoliv to jistě není jejich stěžejní téma (Mass 1990).

Mnohem výrazněji je však prolínání genderu a sexuální orientace (preference) viditelné v případě transvestitismu nebo GID. Právě toto prolínání dnes působí problém jak v klasifikaci DSM IV tak v MKN 10, které se navzájem rozcházejí zejména v otázce transvestitismu, a ani jedno z řešení, která nabízejí, se nezdá být uspokojivé.

   1       2       další       obsah