Kniha „Sexuální věda a právo" psychiatra a soudního znalce Richarda Greena je mimořádně zajímavým průvodcem po složitých cestách práva v oblasti sexuálního chování. Je věnována především jednotlivým procesům a soudním precedentům v USA, ale zaměřuje se i na některá nejvýznamnější rozhodnutí na evropském kontinentu do doby vydání této publikace.
Text zahrnuje všechny základní problémy, které se objevují ve vztahu práva a sexuality od problematiky homosexuálních a transsexuálních lidí přes otázky sexuální výchovy, pornografie a potratů až po záležitosti týkající se sexuálního násilí. Někomu by se snad mohlo zdát nepříliš lichotivé, že GLBT lidé jsou pojednání ve stejném textu jako například prostituce a sexuální deviace, ale chtěla bych upozornit, že právě Richard Green měl jako odborný svědek významný vliv na zrušení či omezení některých právních praktik diskriminujících sexuální menšiny.
Richard Green se pohybuje v americké sexuologii již půl století a spolupracoval například s Harry Benjaminem, který zavedl slovo transsexualismus a jako první prosadil legální provádění SRS (operativní změnu pohlaví). Greenovy názory prodělaly v průběhu těchto desetiletí značné změny. Zpočátku byl zastánce zejména teorií Johna Moneyho o vzniku sexuální identity v důsledku výchovy v raném dětství. Zároveň také prováděl experimenty s ovlivňováním pohlavní identity u dětí. V průběhu sedmdesátých let se však začal odklánět od těchto přístupů směrem k většímu respektu k odlišné identitě sexuálních minorit a v tomto duchu je psán také recenzovaný text.
V kapitole o transsexualitě se Green soustřeďuje na celou řadu sporů o práva translidí, přičemž si počíná velmi precizním způsobem. Zajímavý vhled do Greenova odborného i osobního vývoje poskytuje článek zveřejněný před několika lety v internetovém časopise International Journal of Transgenderism.
Ačkoliv kapitola o translidech má pouze něco přes dvacet stran, přesto v ní můžeme najít kromě obecného úvodu také celou řadu popisů specifických problémů. Zvláštní podkapitoly pojednávají o diskriminaci v zaměstnání, manželském právu, změně jména, péči o děti, sportovních omezeních, využívání veřejných prostor, léčby ve vězení a sporů týkajících se provádění SRS.
Musím přiznat, že některé případy popisované v této knize mě naplnily zděšením. Jestliže se v Čechách občas objevuje názor, že některé obstrukce ze strany lékařů jsou stinnou stránkou bezplatného zdravotnictví, pak tato kniha je jeho přesvědčivým vyvrácením. Ve Spojených státech rozhoduje o povolení léčby často soud a podmínky ve většině států Unie byly v roce 1992 daleko tvrdší než v Československu v téže době a to přesto, že američtí translidé si platí léčbu zcela ze svých prostředků.
Rovněž cesta k právní ochraně translidí nebyla v americkém právu jednoduchá. Translidé nemají jako skupina v naprosté většině amerických států nárok na ochranu před diskriminací. Z tohoto důvodu se musejí při ochraně svých práv odvolávat na jiná právní ustanovení. V mnoha procesech došlo proto k situaci, kdy bylo potvrzeno právo zaměstnavatelů na odmítnutí zaměstnávání translidí, přičemž jejich stížnosti byly někdy uznány jako právně chybné, zatímco jindy soudy dospěly k názoru, že translidé mohou být v některých profesích společensky nebezpeční.
Jednou z hlavních oblastí Greenova působení byl boj za prosazení rodičovských práv pro translidi. Jeho odborná svědectví měla značný vliv na zrušení některých diskriminujících ustanovení zejména v evropském právu. Zajímavým příspěvkem k tomuto tématu je Greenova anglicky psaná studie Děti transsexuálů, která se zabývá vlivem procesu změny pohlaví rodiče na situaci dítěte. (pozn.red. český překlad textu)
V Greenově knize je ovšem mnohem větší prostor než translidem věnován homosexuálním lidem. Právními aspekty homosexuality se zabývají čtyři kapitoly o celkovém rozsahu osmdesát stran. První z těchto kapitol se věnuje otázkám spojeným s péčí o děti a přiznáváním a odnímáním rodičovských práv. Tato kapitola může být velmi užitečná zejména pro lesbické čtenářky, neboť většina popisovaných případů se týká lesbických matek. Kapitola obsahuje rozsáhlé ukázky z Greenových svědeckých výpovědí, ve kterých zdůrazňuje nezasaženost dětí homosexuálních rodičů odlišným rodinným prostředím a to ani v oblasti sexuální identity.
Dnešním čtenářkám se mohou Greenovy vývody zdát snad až příliš konzervativní, ale je nutné mít na paměti, že právo je stejně jako politika uměním možného. Velkou předností této kapitoly je skutečnost, že Green zde popisuje výzkumy i dílčí kazuistiky týkající se dětí homosexuálních rodičů. Takové konkrétní údaje mají při veřejné diskusi i soudním projednávání obvykle mnohem větší váhu než obecné deklarace a důmyslné spekulace.
V dalších dvou kapitolách se Green věnuje ústavním otázkám, které mají v americkém právu velkou váhu. Za prvé je to otázka homosexuální identity jako základního lidského práva chráněného ústavou. Za druhé se jedná o ústavní ochranu homosexuálních lidí jako diskriminované skupiny. Bohužel ani v jednom případě se zatím nepodařilo prosadit tato práva na federální úrovni, jakkoliv již došlo k průlomům v legislativě některých států Unie.
Tyto dvě kapitoly obsahují kromě pohledů do složitého systému amerického práva, také pozoruhodné výklady týkající se výzkumů původu a podstaty sexuální orientace. Informace v knize jsou již do jisté míry zastaralé, avšak nakolik je mi známo, tak v popisovaných právních otázkách stále nebylo dosaženo rozhodující změny.
Ve čtvrté kapitole věnované homosexuálním lidem se Green zaměřil na otázku diskriminace homosexuálních přistěhovalců v americkém imigračním právu. Je smutnou skutečností, že až do roku 1990 byla podle amerického práva homosexuální orientace nejen legální důvodem k zamítnutí udělení amerického občanství, ale i k odmítnutí udělení amerického víza. Green popisuje mnohaletou právní bitvu, které vedla k zastavení tohoto diskriminačního přístupu.
Celkově se jedná o zajímavou knihu, která je však určena spíše lidem věnujícím se
právním a medicínským aspektům věci než laikům. Přesto může být zajímavým zdrojem
poučení i pro ně, obzvláště pak pokud se jich osobně dotýká některé z popisovaných témat.
Někomu snad může vadit vcelku konzervativní terminologie a dikce celého textu, avšak
musím znovu připomenout, že se zde jedná o konkrétní právní problémy, které nelze vyřešit
pomocí radikální filosofické argumentace, ale pouze klidným a racionálním přesvědčováním.
Rozšířené znění (navíc info o G+L)