Tuhle otázku, jakkoli je řečnická, si asi položil každý z nás, když s konečnou platností pochopil a sám sobě si dokázal bezezbytku přiznat, jaký život ho čeká. Nemá ale cenu snažit se pochopit transsexualitu nějak racionálně, bohatě bude stačit, když ji budeme vnímat jako osud, který nám spolu se základní bolestí spojenou s problémem samým přináší ještě další spoustu potíží a nepříjemností.
I kdybychom totiž poznali příčiny transsexuality (a moderní věda nám to zatím stejně ještě nemůže říct), nijak se nezbavíme faktu, že strádání nás ušetří jen léčba a že pro dosažení tohoto cíle budeme muset mnohé obětovat. A aby toho nebylo dost, totální euforie se nedostaví ani po operaci, protože chirurgický zákrok vám nemůže vrátit ztracené roky, nemluvě už o poznání, že životní zkušenost transsexuála vás jednou pro vždy vyřazuje z množiny lidí, kteří problém se sexuální identifikací nikdy nepoznali.
Důvod proč jsme se narodili zrovna takhle a ne jinak je asi stejný, proč se někdo může narodit s nejrůznější tělesnou nebo duševní vadou -- Příroda prostě není dokonalá. Je to rozsáhlý a živoucí stroj, nepořádná, zmatkuje a někdy prostě vyprodukuje i chybičku. Ovšem tato chybička -- nebo ji můžeme nazývat vybočením z normálu -- může vést k evolučnímu pokroku, jen to třeba zrovna z naší pozemské zkušenosti a v daném čase a prostoru nejsme schopni vidět (mimochodem, díky chybě lidi vynalezli například žvýkací gumu!). Přiznám se, že sama na žádnou výhodu naší existence přijít nemůžu, a tak vám nabídnu jednu pozoruhodnou teorii, kterou jsem našla na internetu. Ne že bych ji nějak extra věřila, ale nějaký smysl přece mít musíme, HERGOT!
U šimpanzů pomáhá homosexualita udržovat vazby mezi samci a samicemi v tlupě, snižuje soupeření uvnitř tlupy a tím i agresivitu. Proč by transsexualita (vzniká v prenatálním stadiu podobně jako homosexualita) nemohla v lidské společnosti působit stejně? Zkusme si představit, že lidské společenství má dostatečnou kapacitu k tomu, že občas vyprodukuje jedince, který sice nepřispěje ke genofondu komunity, ale pomůže jí sociálně. Úlohu takového člověka nelze opomíjet -- má všeobecně vyšší intelekt a tvůrčí schopnosti, mozek vidící svět očima obou pohlaví a vytvářející tak neobvyklé zorné pole, z reprodukčního hlediska je jen slepou uličkou a tím je i biologicky postradatelný. Vzpomínáte si na film Boj o oheň? Tak si vybavte neustále vystrašenou a neustále bojující tlupu paleolitických lidí. Proč by je z tohoto "bezvýchodného" životního stylu nemohli vyvést právě transsexuálové? Vždyť nadprůměrně inteligentní jedinec s tvůrčími vlohami může být tím, kdo bude zkoušet nové postupy a myšlenky, podstupovat nebezpečí, které by ostatním ani nepřišly na rozum. Transsexuál ubíjený svým osudem nemá moc co ztratit a pokud jeho nápad bude mít fatální důsledky, není ho škoda ani z rozmnožovacího hlediska tlupy. Zkrátka -- transsexualita je přirozená funkce, která populaci umožňuje účelně hledat nové cesty k přežití, aniž by tím ohrozila svůj genofond.
Z hlediska lidského je to určitě dost cynická teorie, ale co z hlediska celé přírody? Ta má úplně jiná měřítka. Z pohledu přežití rodu může být transsexualita prostředkem k evolučnímu pokroku, a bez ohledu na osobní trápení ten pocit -- být Evolučním strážním andělem -- není zase tak špatný. Kolika asi tragédiím naši předchůdci třeba v tom paleolitu zabránili? (A komu mám pomoct já, proboha?)
Tuhle teorii jsem ocitovala spíš jako snahu o vysvětlení, proč dřívější kultury transsexuály uctívaly a zbožšťovaly je. Čím víc vám totiž záleží na přežití, tím víc si vážíte toho, kdo vám k tomu pomůže. (Dneska jsou to bohužel peníze.)
Takže, zeptám se znovu: Proč zrovna já? Nevím, ale třeba to zase až tak velký malér není.