inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
14.7.2022 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Uniformu vyměnil(a) za baletní sukýnku

Ťin Sing byl jedním z nejmladších plukovníků čínské armády, dnes je baletkou a matkou rodiny

Vojenský krok nahradil ladnými tanečními krůčky a studená kasárna sálajícími světly reflektorů. Dnes je z něj mezinárodně známá tanečnice a choreografka, která právě absolvovala se svou skupinou úspěšné umělecké turné po Francii.

"V mé vlasti můžete svého cíle dosáhnout jen přes armádu," vysvětlovala Ťin Sing. Protože její touhou byl od dětství balet, vstoupila v devíti letech do čínské lidové armády. "Tam se naučíte nejvíc a máte možnost stát se nejlepším," dodala.

Na vojně byl malý Ťin Sing zařazen do vojenské taneční školy. Výcvik byl možná tvrdší než pro boj s nepřítelem. Denní trénink začínal od pěti hodin ráno oblamováním těla, při němž budoucí tanečníci viseli za nohy hlavou dolů. "Profesoři byli hodní a pozorní, ale hodinu od hodiny náročnější," vzpomíná Ťin Sing. Díky nim se ale v osmnácti letech stal v Číně taneční hvězdou, byl povýšen až na hodnost plukovníka a zazářil i na Broadwayi.

Na svou homosexualitu měl Ťin Sing podezření už v šesti letech. Na vojenské škole si to potvrdil, ale tajil to. "Být tehdy v Číně gayem by znamenalo nástup do internačního tábora nebo vězení," říká. "Jediným způsobem, jak si zajistit svobodu, bylo stát se nejlepším tanečníkem země."

Bolestivá operace

V zahraničí, kam se dostával se zájezdy armádního souboru, zažil první milostná dobrodružství. Nikdy ne se ženami a vždy jen s cizinci. V devatenácti se definitivně rozhodl změnit pohlaví.

Podařilo se mu to o devět let později, kdy se jeden chirurg v pekingské nemocnici uvolil k operaci. To už Ťin Sing dva roky v armádě nebyl.

"Zákroky byly vlastně tři, a bolestivé, a málem jsem při nich přišla o nohu. Ale byla jsem připravena všechno vydržet," říká tanečnice. Nakonec se operace zcela podařila a ona se v osmadvaceti letech podruhé narodila. V nemocnici musela strávit plných pět měsíců.

Pro rodiče nebylo snadné smířit se s její metamorfózou. Otec, vysoký armádní důstojník, nakonec oblékl slavnostní uniformu a odešel na policii oznámit změnu pohlaví svého dítěte. Vzhledem k věhlasu Ťin Sing v Číně i za hranicemi to prošlo.

Z vojáka podnikatelka

Založila si rodinu. Se třemi adoptivními dětmi, tříletým Liem, dvouletou Viviane a desetiměsíčním Julienem, žije v Šanghaji a čeká, až za nimi přijede její nejnovější láska, Evropan francouzsko-italského původu Pascal.

"Chci v životě uspět především jako žena, matka a manželka," říká. Ale svatba se zatím podle všeho ještě nerýsuje. "Není důležitá, všechno musí klapat hlavně mezi manželem a dětmi. Když ne, na shledanou."


V Šanghaji si založila vlastní baletní skupinu. Ani stát, ani město ji nepodporují. Na všechno si musí sama vydělat. Podniká v módě, tančí a zpívá v televizi. Pro zviditelnění svého patnáctičlenného baletního souboru využívá každého vystoupení na obrazovce.

Na francouzském turné předvedli moderní balet Šanghajské tango, zobrazující různé podoby života v Číně a vztahy mezi lidmi.

"Šanghaj dneška už může tančit tango i s ostatním světem. To jsem chtěla sdělit publiku v Číně i v Paříži," říká Ťin Sing.

"V očích čínské mládeže jsem dnes symbolem svobody."

Shlédnuto: 2576x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2022 | MAPA | on-line: 1 |        Creative Commons License