Co se nachází v pozadí vývoje superpočítačů u IBM v 60. letech?
Původně velmi tajný Projekt Y pochází z vývojové dílny IBM na přelomu
60. a 70. let. Cílem tohoto projektu bylo vytvořit novou architekturu
superpočítačů – architekturu, která nakonec vedla k dnešnímu masovému
rozvoji výpočetní techniky. Není proto divu, že se někdo začal zajímat o
historii Projektu Y. Bohužel se nenašel nikdo, kdo by si historii
projektu Y pamatoval. Až na výzvu v elektronické konferenci se ozvala
Lynn Conway a vyšlo tak na světlo světa tajemství, které bylo dlouhou
dobu skryto.
Celý příběh je složitý, jak to dokáže vytvořit pouze život. Lynn Conway patří mezi několik málo žen, které dosáhly významného postavení v oblasti moderních technologií a věci řeší s nadhledem. „Je to jako se stavbou mostů,“ říká Lynn. „Někdo může říkat, že design se nepovedl, ale když most stojí, tak stojí. Pokud to funguje, pak je to v pořádku.“ Přes všechny možné námitky musíme říci, že v případě Lynn Conway most stojí. Je to sice stále ještě most, na němž se pracuje, ale již nyní je to stavba svědčící o odhodlání, optimismu a síle lidské víry. Lynn Conway je atraktivní žena středního věku, která nedávno opustila svoji kariéru v oblasti vědy a techniky, žena, která pomáhala vytvořit architekturu dnešních počítačů, žena, která ještě před dvěma lety žila s velkým tajemstvím, které se bála zveřejnit. Lyn Conway se narodila jako chlapec.
Lynn Conway se narodila jako Robert Sanders (pseudonym, který používá aby chránila svoji rodinu). Jeho rodiče, učitelka a chemický inženýr, brzy začali vnímat signály, které prozrazovaly, že Robert není jako ostatní chlapci, a snažili se tyto signály trestat a potlačovat. Transsexualita byla ve 40. letech víc než tabu – bylo to neslýchané a nemyslitelné.
Celé dětství si Robert stále uvědomoval, že někde se stala chyba. Když mu bylo 17 let, nastoupil na technologický institut, kde již vystupoval jako žena a dávkami estrogenu se snažil dosáhnout fyzických změn. Tak začalo deset let života „jednou dole, jednou nahoře“. Ukončil studia na technologickém institutu, vystřídal několik zaměstnání, kde dělal podřadné práce, a poté dokončil studium elektrotechniky na University of Columbia. Během těchto let se oženil s mladou ženou, která nevěděla nic o jeho vnitřních pocitech a v roce 1966 byl již otcem dvou dcer.
Robertovy výsledky na universitě mu přinesly nabídku práce u IBM, kde pomáhal vymýšlet technologie superpočítačů, které byly základem pro dnešní počítačovou revoluci. Přes výborné pracovní výsledky stále v Robertovi rostl vnitřní konflikt, který v roce 1967 skončil téměř sebevraždou. Následně pak kontaktoval Dr. Harry Benjamin, experta na transsexualitu, a v roce 1968 se připravoval na operaci.
Bylo to rozhodnutí, které ho stálo přátele, rodinu, příbuzné, práci v IBM – zkrátka vše, co v té době měl. Lynn Conway však říká: „Neměla jsem v té době jinou možnost. Další dva roky bych již nevydržela žít tak, jak jsem žila.“ V roce 1971 má Lynn Conway nový život. Pracuje ve firmě Memorex v oblasti počítačové architektury. Tam si ji všimli odborníci z Xeroxu a nabídli jí práci ve výzkumném centru Xerox PARC. Tam začíná Lynn získávat uznání – jako odborník i jako žena. Její práce na integrovaných obvodech VLSI posunula vývoj výpočetní techniky o velký kus dopředu. Spolu s profesorem Carver Mead zpracovali novou koncepci navrhování mikroprocesorů. Jejich kniha se stala standardem pro výuku na všech univerzitách po celém světě a výsledky jejich výzkumů směřují až k dnešnímu Pentiu. „Všichni nám říkali, že jsme se zbláznili, že to nemůže fungovat,“ říká Lynn Conway. „Nakonec se ukázalo, že to opravdu funguje.“
V osobním životě se Lynn Conway začíná také dařit. „Když jsem musela žít jako muž, byla jsem nešťastná, stydlivá, stažená v ústraní. Díky mé práci a nápadům mě v IBM brali, ale jinak mě ignorovali. V Xeroxu už to bylo jiné. Měla jsem pět let po operaci a byla jsem šťastná a plná života tak, že se ze mě stala vedoucí výzkumu. Byla jsem najednou úplně jiná – velmi kreativní, nadšená, energická osoba plná nápadů, s níž je radost pracovat."
Lynn a Charlie |
Přes svůj úspěch se Lynn Conway nikdy nerozhodla otevřít svoji minulost. Začátkem 80. let opustila Xerox Parc. „Chtěla jsem najít partnera pro život a současně jsem věděla, že v prostředí Xeroxu k tomu nedojde.“ Pracovala krátce pro ministerstvo obrany a poté přijala místo profesorky na University of Michigan. Tam potkala Charlieho, který byl jejím partnerem posledních 13 let.
Před dvěma lety se objevil v elektronické konferenci dotaz na informace ohledně Projektu Y firmy IBM. Nikdo o něm nic nevěděl, pouze Lynn Conway. Po desítkách let mlčení se rozhodla vystoupit, podělit se o své znalosti a získat uznání za práci, kterou udělala jako Robert Sanders. Usmířila se se svými dcerami. Po více než třiceti letech života jako žena byl čas napravit něco ze své minulosti. „Když jsem se rozhodla napravit chybu přírody a žít jako žena, všichni mi říkali, že jsem se zbláznila – buď to skončí mojí smrtí nebo skončím někde v blázinci. Mýlili se. Prožila jsem skvělý život, jsem velmi šťastná a udělala jsem spoustu důležité práce.“ Rozhovor končí a Lynn Conway říká: „Podívejte se na můj život a řekněte, jestli most stojí.“