Důležitou součástí pooperační péče jsou tlakové masáže. Podporují hojení ran a minimalizují velikost jizev, a to dost výrazně. Je dobré s nimi začít co nejdříve a provádět je co nejčastěji, zpočátku minimálně třikrát denně. Je dobré se zaměřit nejen na viditelnou část jizev, ale i na jizvy vnitřní, tedy po celé ploše, kde dříve byla žláza.
Masáže lze dělat nasucho, ale je lepší je kombinovat s aplikací některé z mastí, které urychlují hojení (viz seznam). Masáže provádíme tak, že jedním nebo více prsty (podle plochy na kterou chceme působit) kolmo stlačíme kůži tak, že zbělá a chvilku podržíme. Tímto způsobem postupujeme po celé ploše. Při nadměrné bolestivosti některých míst s masážemi raději chvíli počkejte, mírná bolest je ale běžným jevem i po delší době po operaci.
Contractubex
– seženete v každé lékárně
Měsíčkový olej
- kvalitní dělá firma Nový s.r.o. - Dědek Kořenář
Měsíčková mast
- dobrá je tato od firmy Aromatica
- ještě lepší je mast téhož výrobce doplněná o peruánský balzám
Řebříčková mast
Svízelová mast
- obojí např. od firmy Dr.Popov
Bezprostředně po operaci i nějakou dobu po ní (2-3 týdny) se vyplatí hrudník stahovat. Usnadní to přilnutí kůže a srůst tkání a minimalizuje riziko, že se vám na hrudi vytvoří „kapsy", kdy kůže povisne a kromě nepříjemných fyzických vjemů nepůsobí nijak esteticky. Stažení také snižuje otřesy při pohybu a hlavně při chůzi, takže rány tolik nebolí. Obleček si můžete vyrobit podle návodu na předoperační obleček, ovšem je zde pár rozdílů: uděláte ho aspoň o 5cm delší (podle vašich proporcí), aby nekončil v místě jizev; zapínání je dobré udělat na suchý zip dostatečné šířky, aby se dal dobře utáhnout a nastavit podle aktuální potřeby. Pod tričkem to je sice trochu vidět, ale není to žádná tragédie..:) Nejdůležitější rozdíl je v materiálu – chce to nějakou hodně pružnou a zároveň jemnou látku. Já jsem použil 4 vrstvy látky, na některé části i 6, aby byla zajištěna dostatečná pevnost.
V případě, že vám rány začnou hnisat, můžete použít Framykoin, lepší než mast je zásyp,
aby rána nemokvala.
Pokud se vám vytvoří červené, případně i vystouplé (hypertrofické) jizvy, lze je redukovat a zesvětlit pomocí laseru. Asi nejlepší je cévní laser, který spálí drobné cévky, zajišťující výživu jizvy. Zpravidla je zapotřebí ošetření několikrát zopakovat, v závislosti na celkové ploše jizvy a její struktuře. Toto ošetření není sice nejlevnější, ale efekt je patrný už asi po dvou týdnech, na rozdíl od ošetření levnějším typem laseru, kde nemusíte větší měny k lepšímu zaznamenat vůbec. V případě, že nemáte dostatek peněz, je možné domluvit se s lékařem na pracovišti, které navštívíte, a zaměřit se jen na nejhorší část jizvy. Platí se totiž za počet impulsů, z nichž každý stačí k pokrytí asi 1cm2. Minimální počet impulsů bývá 5 (cena kolem 500,-Kč). Z vlastní zkušenosti můžeme tento postup vřele doporučit.
Na opravdu hodně masivní jizvy, které se mohou vytvořit po operaci u větších prsou, lze použít dusík podobně jako na bradavice, nejlepší je asi zajít někam na kožní a poradit se s odborníkem.