Osmnáct utkání sice vyhrál knokautem, diváci si přesto začali všímat, že se s jejich borcem cosi děje. Do ringu začal nastupovat nalíčený a své poražené soky po zápase na omluvu něžně hladil, objímal a líbal. Jednoho dne pověsil rukavice na hřebík a stal se sám sebou. Krásnou ženou.
Procházíme rozlehlou kavárnou plnou lidí v přízemí bangkockého sídla filmové společnosti GMM Grammy a naše přítomnost budí mezi hosty očividný rozruch. Všichni se ohlížejí za dívkou, která mi dělá společnost. Je to atraktivní, štíhlá žena s uhrančivýma očima a dlouhými vlasy staženými jednoduchou čelenkou. Pod přezdívkou "krásný boxer" ji zná v Bangkoku snad každý. Parinya Charoenphol totiž patřil k nejlepším thajským boxerům. Tedy jen do té doby, než završil svůj neméně urputný vnitřní boj, přestal být mužem a stal se ženou. O jejím životním příběhu byl nedávno v Thajsku natočen film, který získal místní obdobu Oscara.
Parinya začal boxovat už ve svých dvanácti letech |
"Je to ohromně emocionální příběh člověka, který musí podstoupit dlouhou cestu, aby uvedl do souladu své tělo a své srdce," vysvětluje novinářům Ekachai Uekrongham, proč si pro svůj režijní debut vybral právě příběh krásného boxera. Žena uvězněná v mužském těle, která musí bojovat jako muž, aby se stala ženou, jak tvrdí filmový slogan, teď sedí přede mnou.
Chvílemi se znuděně zaobírá svými nehty, jindy vášnivě přerušuje výklad své manažerky. Svým příběhem i nebývalým šarmem okouzluje i provokuje. Mnozí fanoušci thajského boxu jako typicky mužského tradičního národního sportu ji k smrti nenávidí. Tvrdí, že rozhodnutím podstoupit operaci ke změně pohlaví znectila jeden z nejtvrdších sportů vůbec. Ona se jen půvabně usmívá a znovu opakuje, že prostě jen dosáhla naplnění své touhy být ženou. "Kompletní ženou," jak zdůrazní a téměř neznatelně přimhouří oči.
Parinya vyrůstal v chudé rodině v provincii Chiang Mai na severu Thajska |
Parinya začal boxovat v pouhých dvanácti letech. Svou hvězdnou boxerskou dráhu ohraničenou deseti lety v ringu zahájil na severu Thajska v provincii Chiang Mai, proslavené mimo jiné krásou tamních dívek.
"Moji rodiče byli chudí farmáři, náš život byl těžší, než je popisováno ve filmu, a tak jsem začala trénovat, abych vydělala nějaké peníze," vzpomíná bývalý boxer, který si získal nejskalnější fanoušky zejména klasickým způsobem boje.
Parinya však od začátku věděla, že cesta, po které jde, se od dráhy jiných zápasníků liší. Když se měla před prvním zápasem podrobit lékařské prohlídce, zda je skutečně muž a může nastoupit do ringu, rozplakala se.
"Od dětství jsem si raději hrála s panenkami. Ze začátku to není tak složité, ale jakmile začneš dospívat, všechno se rázem změní, stále na to všechno musíš myslet. Přestože jsem boxovala jako žena, ukázala jsem všem, že žena může být stejně silná jako muž," vypráví přesvědčivě.
Osmnáct utkání sice vyhrála zcela přesvědčivě knokautem, toho, že se něco děje, si však brzy začali všímat i diváci. Na tváři jejich favorita se objevilo líčení, nejdříve nenápadné, později stále výraznější. Zápasy končily objímáním a líbáním soupeřů.
"Polibek byl mojí omluvou. Chtěla jsem jim říct, že jde jenom o sport, necítím žádnou nenávist a omlouvám se," popisuje pocity, které zažívala jako nejobávanější thajský boxer na vrcholku kariéry.
Soupeři se snažili její proměny využít, během zápasů si od nich vyslechla hodně, přesto dokázala zvítězit i v nejprestižnějším místě thajského boxu, v aréně Lumphini v Bangkoku. Se stoupající hladinou hormonů, které začala brát, se však její bojový duch vytrácel. Ve dvaadvaceti letech se definitivně rozhodla pověsit boxerské rukavice na hřebík.
Boxeři se v Thajsku těší popularitě srovnatelné u nás s hokejisty nebo fotbalisty |
Parinya není jediným transsexuálem, který se proslavil na sportovním poli a jehož příběh byl zfilmován. Dva roky předtím, než do thajských kin dorazil Krásný boxer, slavila zde úspěch komedie Železné dámy, popisující osudy volejbalového družstva, které se stalo nejlepším v zemi a postavilo místní činovníky před problém, zda právě transsexuálové jsou těmi nejvhodnějšími reprezentanty, kteří by měli Thajsko zastupovat na olympijských hrách.
Jenomže thajský box není volejbal. Tak jako v Brazílii se malí kluci vrhají na Copacabaně za míčem, pro Thajce je bránou k lepší budoucnosti box, v zemi nazývaný muay thai. Někdy i od čtyř let podstupují řeholi, která má během krátké kariéry zabezpečit jejich rodiny a přinést jim slávu u nás srovnatelnou s nejlepšími fotbalisty. Bojovému umění, hrajícímu roli rodinného stříbra, se učili i místní vládcové. Dějiny tohoto sportu zaplňují příběhy krále, který se v přestrojení vydával mezi lid a v anonymitě se účastnil boxerských zápasů, nebo legendárního hrdiny, který si vybojoval svobodu, když v barmském zajetí před zraky tamního vládce porazil tucet jeho předních boxerů. To vše mělo být nyní pošpiněno experimentem, který se pro všechny odpůrce thajského boxu stal ideálním námětem pro celou řadu anekdot.
Parinya s hercem, který ji ve filmu Krásný boxer ztělesnil na plátně |
Parinya sama si s tím, zda se dotkne nebo nedotkne národní ikony, příliš hlavu nedělala. V roce 1999, tři roky po ukončení své boxerské dráhy, podstoupila operaci, kterou se definitivně stala ženou. Její proměna byla dokončena.
"Konečně jsem se stala úplnou. Nerozumím gayům, když chtějí být ženou, proč tedy vypadají jako muž? A když mužem, proč milují stejné pohlaví?" říká Parinya, která sice uvedla v soulad stav své mysli i svého těla, přesto by v příštím životě raději dala přednost tomu, být skutečným mužem. Už jenom proto, že thajské ženy musejí překonávat více překážek než jejich mužské protějšky. Navíc po rozchodu se svým přítelem si je vědoma, že ani operační proměnou se nevyrovná těm, které se narodily jako ženy.
S nelehkým osudem se ovšem Parinya poprala neméně statečně než se soupeři v ringu, a optimismus z ní jen čiší. Provazy v ringu nejdříve vyměnila za svět barů v Patpongu, uliček, které Bangkoku vynesly pověst metropole hříchu, a poté za přehlídková mola. "Chtěla bych se teď věnovat především módě," představuje své plány bývalý boxer a pečlivě zkoumá svoji pleť. Filmovým zpracováním jejího životního příběhu se před Parinyou otevírají další, dříve netušené možnosti. Je stále velice slavná, ale teď už je navíc sama sebou.
Převést osud krásného boxera na plátno zabralo dva roky příprav, během nichž režisér uvažoval i o tom, že od projektu ustoupí, v obavách, že mezi 300 uchazeči nenajde nikoho, kdo by byl schopen přesvědčivě propojit postavu tvrdého boxera s vnitřní křehkostí.
Pro hlavního představitele nakonec rozhodlo nejenom to, že pochází ze stejné provincie jako Parinya a boxovat také začal ve dvanácti letech, nýbrž i ochota navštěvovat lekce baletu. Za svůj herecký výkon sice obdržel domácí obdobu Oscara, samotný film však jakoby potvrzoval, že doma není nikdo prorokem a v zahraničí se promítá s větším ohlasem než v thajských kinech. Podle manažerky GMM Grammy prý proto, že thajští diváci dávají přednost telenovelám před skutečnými příběhy.
Pro fanoušky thajského boxu však navzdory jejich antipatiím k Parinyi samotné zůstane film zřejmě poslední možností, jak si vynikajícího boxera připomenout. V Thajsku ženy boxovat nesmějí, a tak se krásný boxer pravděpodobně do ringu nikdy nevrátí.
Ačkoliv ona sama nějaký exhibiční zápas nevylučuje. "Třeba s dcerou Muhammada Aliho, s tou bych se utkala ráda," zasní se Parinya, aby vzápětí téměř zděšeně vyhrkla: "Ale ona je tak veliká!"
Svým rozhodnutím Parinya dodala odvahu i dalším ženám uvězněným v mužském těle. Thajská televize loni vysílala zápas dalšího z transvestitů v ringu, který se ke krásnému boxerovi přihlásil jako ke svému vzoru. Během své boxerské dráhy Parinya získala řadu ocenění. Nade všechny ovšem staví dobrý pocit, že jí ten mužský sport umožnil stát se skutečnou ženou.
Zlé jazyky tvrdí, že nejhezčími ženami v Thajsku jsou vlastně muži. V atmosféře tradičně tolerantního buddhismu se může zdát, že tomu tak skutečně je, tento dojem se však neopírá o žádnou statistiku. Některé odhady hovoří o tom, že v zemi úsměvů žije okolo deseti tisíc transsexuálů, kteří jsou zde nazýváni ladyboys nebo katoey. Můžete je vidět v televizních show, narazíte na ně v kancelářích nebo v kabaretech, které jsou oblíbenou zábavou ve městech.