Parinya Kiatbusaba se narodila 9.července 1981 v Bangkoku jako čtvrté z pěti dětí. Již od útlého dětství se cítila jako dívka, chtěla nosit ženské oblečení a velice brzy se u ní objevila touha po operaci.
Thajskému boxu (tzv. Muay Thai) se začala věnovat ve dvanácti letech, kdy za tímto účelem přesídila do výcvikového tábora Kiatbusaba (poté, co se proslavila, změnila si podle něj své příjmení). Svou transsexualitu zde zprvu nijak nedávala najevo, její kolegové to ale stejně poznali. Někteří se jí vysmívali, ale v zásadě s tím neměli žádný větší problém. Ve třinácti letech začala používat rtěnku a otevřeně projevovat svou ženskou identitu. V té době se také uskutečnil její první profesionální zápas.
Její netradiční vzezření (vždy namalované rty..) vzbuzovaly u mnohých lidí nepřátelské reakce - např. jednou od ní diváci ještě před zahájením požadovali, aby se svlékla a od svého požadavku ustoupili až poté, co prohlásila, že v takovém případě nebude zápasit...
Mezinárodní pozornost si získala 24.2.1998, kdy v šestnácti letech stanula v ringu slavného Bangkokského Laumpini stadionu. Měla v té době za sebou 23 zápasů s 21 vítězstvími, z toho 18 knock outy. Před největším publikem v histori stadiónu (okolo 10 000 diváků) ji výsměšně políbil její soupeř Pongsak Sor Bunma. Smích ho ale brzy přešel, neboť Parinya ho po pěti kolech bez problémů vyřadila a po bouřlivém aplausu mu polibek vrátila :)
O necelé dva roky později, v prosinci 1999, absolvovala chirurgickou přeměnu
- věděli to jen rodiče a několik přátel. Zákaz boxovat platící v Thajsku pro všechny ženy
se následně vztáhnul i na ni.
Její popularita tím navzdory očekávání nijak neutrpěla, spíše naopak. Média se o ní mohla přetrhnout, stala se úspěšnou zpěvačkou a začala se věnovat i modelingu. Její výjimečný život se dokonce dostal na filmová plátna a to nejen asijských kin. Autobiografický film "Beatiful boxer" ještě zvýšil její kredit - následně si zahrála v několika reklamách a mýdlových operách...
Vývoj kickboxerky... | Filmová podoba Parinyy |
Láska ke kickboxu jí ale zůstala - ve 20ti letech se proto přestěhovala do Japonska, které narozdíl od její vlasti proti
ženám v ringu nic nenamítá. Velice záhy se i zde stala hvězdou: "Často mne někdo zastaví na
ulici a žádá autogram, tisíce lidí chodí na mé zápasy, další tisíce je sledují doma u televize.
Dokonce i peněž zde vydělám víc než dříve v Thajsku..."
Zdá se, že všechny její sny už jsou splněny...nebo přeci jenom něco zbývá? "Chtěla bych mít to, co každá jiná žena, tedy rodinu a manžela - nejlépe bílého muže, který se nebere moc vážně..."
A jaké pohlaví by si přála mít v příštím životě? "Rozhodně bych chtěla být mužem..."
Představa tří pohlaví má v Thajsku dlouhou tradici. V mýtech o stvoření ze severního Thajska se říká, že na počátku měli muž a žena tři děti: chlapce, dívku a dítě třetího pohlaví.
Mnozí Thajci se domnívají, že důvodem, proč se někdo narodí jako třetí pohlaví - phuying praphet song (doslovně přeloženo 'další typ ženy') nebo také katoey - je jeho karma. Věří totiž, že tito lidé měli v minulých životech mnoho milostných pletek se ženami. Předpokládá se přitom, že pokud se budou v současném životě chovat dobře, jejich další inkarnace bude již čistě ženská nebo mužská.
Během puberty obvykle začnou katoey brát ženské hormony, později si nechávají voperovat prsní implantáty a nakonec část z nich podstupuje chirurgickou změnu pohlaví. Právně však zůstávají i nadále muži, nemohou se provdat a jejich situace je i jinak nezáviděníhodná.
Navzdory formální akceptaci dané buddhistickou tolerancí katoey neustále naráží na mocnou bariéru hluboce zakořeněným předsudků. Jedním z mála míst, kde se mohou chovat přirozeně, aniž by byly terčem úsměšků, je zábavní průmysl a prostituce. Celkový počet thajských katoey se odhaduje na 180 000.