inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
14.7.2022 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Otci Matrixu

JÍT ROVNOU na část týkající se potenciální transsexuality u Larryho

Život Larryho a Andyho Wachowských, autorů slavné trilogie o ďábelském spiknutí strojů, nabral v poslední době pěkné otáčky.

Zůstávají zahaleni tajemstvím. Zatímco jejich dítko Matrix válcuje kina, o scenáristickorežisérském tandemu se neví skoro nic. Larry (38) a Andy (35) Wachowski, kteří byli ještě před deseti lety prachobyčejnými stavebními dělníky, za svou krátkou a oslnivou filmovou kariéru poskytli jen hrstku rozhovorů (ve kterých se vyznali ze své lásky k zenbuddhismu a kvantové fyzice).

Od prvního dílu Matrixu v roce 1999 už s médii nekomunikují vůbec. Až letos na jaře se Larry postaral o malý poprask - to když se objevily spekulace, že pěstuje sadomasochistické praktiky a připravuje se na změnu pohlaví.

Oficiální webová stránka o Matrixu prozrazuje pouze to, že Wachowští "spolu pracují více než třicet let a více se toho o nich neví". "Nechtějí o sobě hovořit. Jsou pak nesví a cítí se trapně," říká producent Matrixu Joel Silver. Aby si filmaři své soukromí pojistili, uzavřeli dohodu se studiem Warner Bros., že nemusí kvůli propagaci filmu mluvit s tiskem. Každý, kdo s nimi natáčel, musel dokonce podepsat dohodu, že o nich nebude nic prozrazovat na veřejnosti.

Musíme se tedy spolehnout na svědectví lidí, kteří Wachowským mlčení neslíbili. Podle nich jsou Andy a Larry něco jako Old Shatterhand a Vinnetou jsou tak sehraní, že spolu ani nepotřebují hovořit. Bratři (Brothers s velkým B, jak je familiárně nazývá filmový tisk) si "natolik rozumí, že si navzájem dokáží doplňovat své věty," tvrdí v listu Toronto Star Michael Aries, producent Animatrixu, série animovaných filmů, které doplňují a komentují hraný Matrix.

Larry, který nosí brýle, je menší a hubenější než jeho bratr. Andy naopak vypadá, jako kdyby dělal staršímu bratrovi bodyguarda. Larry je upovídanější a většinou jde hned k věci. "Zatímco klidnější Andy spíš chvíli přemýšlí a pak odpálí bombu, taková opožděná reakce," říká Aries o mladším z bratrů, který má rád pivo a sci-fi, zatímco uhlazenější Larry preferuje dobré restaurace a filozofii.

Dětství s Tolkienem

Bratři, kteří způsobili díky novým natáčecím technikám a překvapivému scénáři prvního dílu Matrixu bez nadsázky filmovou revoluci, vyrůstali se dvěma sestrami v Chicagu v úplně normální rodině, která s filmem neměla nic společného - matka Lynne byla zdravotní sestra, otec Ronald obchodník.

Na střední škole hráli kluci fantasy hru Dungeons & Dragons a hltali Tolkiena. "Vyrůstali jsme s komiksy a filmy. Je to divné, jak lidi oddělují ta dvě média. Přitom jsou to doopravdy podobné umělecké formy," prozradil Larry před čtyřmi lety v rozhovoru pro kanadský deník Montreal Gazette.

Na škole se věnovali i divadlu. Vždycky ale byli za scénou a dělali pro představení technické zázemí. Po střední se přihlásili na univerzitu, Andy na Emerson College v Bostonu, Larry na Bard College severně od New Yorku, ale dlouho tam nevydrželi, po dvou letech se oba vrátili do Chicaga a začali se živit jako stavební dělníci a natěrači.

Stejně jako jejich režisérského kolegu Quentina Tarantina je fascinovala japonská animace a béčkové filmy, především tvorba Rogera Cormana. Počátkem 90. let si sbalili svá fidlátka a vydali se hledat štěstí do Los Angeles, kde přes den natírali hollywoodským boháčům jejich sídla a v noci vymýšleli plány na dobytí filmového businessu.

Jejich první scénář Carnivore (o bohatých lidech, které snědí kanibalové) sice doteď nikdo nenatočil, ale Wachowští díky němu vstoupili do povědomí hollywoodských producentů. V roce 1995 od nich studio Warner Bros koupilo scénář s názvem Assassins. Režisér Richard Donner jej přepsal a udělal z toho velkofilm pro Sylvestera Stalloneho - totální propadák. Wachowští se od filmu distancovali a pak dostali ještě jednu šanci. V té době se seznámili s producentem Joelem Silverem.

"Jednoho dne mi řekli: Napsali jsme ještě něco jiného, co by vás možná zajímalo. V okamžiku, kdy jsem začal číst scénář k Matrixu, jsem to chtěl. Ale pak kluci řekli: A chceme to režírovat. To bylo trochu moc." vzpomínal Silver ve webovém magazínu www.wired.com.

Místo Matrixu Silver v roce 1996 požehnal jinému jejich projektu, malému nezávislému filmu Bound, kriminálnímu příběhu o dvou lesbičkách. Kritika byla nadšená, zejména milostná lesbická scéna se stala slavnou. Tento projekt za pouhých šest milionů dolarů, který měl otestovat, zda Bratři umí psát a režírovat, splnili na jedničku. Silver tedy šel za šéfy Warner Bros s tím, že má další scénář Wachowských.

V listu Telegraph Herald pak vyprávěl: "Zeptali se: To bude asi stát majlant? Ano, odpověděl jsem." Studio váhalo, a tak si Wachowští najali tvůrce komiksů Geofa Darrowa a Steva Skroceho (kreslil slavného Spidermana), aby jim celý film v podstatě záběr po záběru nakreslili. Trvalo to pět měsíců a komiksový scénář vyšel na 600 stran.


Pořád čtu Odyssea

Byla druhá polovina devadesátých let a svět zaměstnával boom internetu. Příběh Matrixu o lidstvu drženém v područí stroji, které lidem promítají v mozcích místo skutečného života program simulující realitu, představoval provokativní kontrast k technické svobodě nabízené počítači. Studio Warner Bros. se tedy nakonec rozhodlo, že dá Wachowským šanci, a do jejich projektu napumpovalo 101 milionů dolarů.

V Matrixu Bratři nakombinovali hongkongské kung-fu filmy, japonské animace, pohádky, počítačové hry, východní mysticismus. Inspiraci hledali i ve filozofii, náboženství a literatuře. "Wachowští nejsou typičtí hollywoodští režiséři, zajímá je poezie a filozofie Schopenhauera a Williama Jamese," řekl časopisu Time americký profesor Cornel West, který napsal jednu pasáž v Matrix Reloaded.

"Bylo to neuvěřitelné. Natáčeli jsme od 6.30 ráno až do oběda a pak jsme šli do restaurace a diskutovali o filozofii. Larry ví o Hermannu Hessem víc než většina německých studentů," dodal profesor. V rozhovoru pro The New York Times pak Wachowští hovořili o tom, jak je fascinuje vztah mezi zenbuddhismem a kvantovou fyzikou a jak mají rádi Odyssea. "Čtu to pořád dokola, vždycky mě při tom něco napadne," vykládal starší z bratrů.

Matrix se stal v roce 1999 senzací a z Wachowských filmoví vizionáři. V té době Bratři přesně nevěděli, co budou dělat dál. Producent Silver sice tvrdil v tisku, že "kluci vždycky chtěli Matrix natočit jako trilogii. Příběh měli napsaný, ještě než začali točit jedničku." Sami Wachowští ale v rozhovoru pro The New York Times po premiéře prvního dílu Matrixu prohlásili:

"Možná prostě odejdeme do důchodu. V tuhle chvíli jsme příliš unavení." Jenže mezitím dostali od studia Warner Bros. Neomezenou tvůrčí svobodu a 400 milionů dolarů, aby z Matrixu udělali trilogii. Taková nabídka se těžko odmítá.

Larry to rozjel

Letos tak do kin vtrhla dvojka a nakonec i trojka Matrixu. Závěrečný Matrix Revolutions kritika strhala a ani prostřední Matrix Reloaded nedosáhl na kvalitu prvního dílu. Komerčně se však pokračování studiu Warner Bros spolehlivě vyplatí. A co Bratři? I když oba mlčí jako hrob, postaral se Larry letos o vydatný přísun pikantního materiálu pro média.

Všechno začalo, když se v květnu ukázal na premiéře Matrix Reloaded v Cannes v doprovodu výrazné blondýny, která ovšem nebyla jeho manželkou.


Starší z bratrů, který dřív nosil obyčejné flanelové košile, džíny a baseballku, se navíc objevil s velkými náušnicemi, na hlavě baret, vytrhané obočí a vypadalo to, že má make-up. Po jeho boku kráčela šestatřicetiletá blondýna Karin Winslow, která je na západním pobřeží USA známá v sadomasochistických kruzích jako profesionální domina čili dominatrix Ilsa Strix. V tisku se hned objevily uštěpačné titulky Mr. Matrix and the Dominatrix.

Nato v bulvárním britském listu The Mail on Sunday vyšel rozhovor s transsexuálem Jakem Millerem (před osmi lety, než prodělal operaci, se jmenoval Laura), manželem Winslowové, který prohlásil, že Larry je posedlý Marilyn Monroe, rád nosí blond paruku, růžové šaty a jehlové podpatky. "Ukradl mi mou ženu. Larry Wachowski žije ve lži. Už léta se obléká do ženských šatů."


Podle Millera Larry ve vztahu vystupuje jako otrok a nechá si říkat Lana. Prý se připravuje na změnu pohlaví, a začal proto brát hormony. Dokonce i seriózní časopisy, jako je kanadská Montreal Gazette či The New York Times, věnovaly články Larryho proměně. Režisér sám i jeho okolí zachovává mlčení (nepočítáme-li to, že ve scéně v Matrix Revolutions v klubu Peklo se objevují sadomasochistické a fetišistické atributy).

Larryho manželka Thea Bloom, láska ze studentských let, požádala o rozvod "na základě velmi intimních skutečností".


Mezi manžely se rozpoutala rozvodová bitva. Thea prohlásila, že manžel před ní schovává peníze, načež soud nechal zablokovat Wachowského majetek. Její právníci tvrdí, že má nárok na polovinu z 300 milionů dolarů, které Larry díky Matrixu doposud vydělal.

V odpovědi na to Wachowski prohlásil, že koncept kMatrixu vymyslel se svým bratrem ještě před tím, než se v roce 1993 oženil, a proto by veškeré zisky z trilogie měly být považovány jen za jeho majetek. Zatím není jasné, co bude dál, jak dlouho bude Larry zaměstnaný svým komplikujícím se osobním životem.

V Hollywoodu dnes leží dva scénáře Wachowských (jeden je o komiksové postavě Plastic Man). Sám Joel Silver, který dobře zná oba bratry, dnes říká lapidárně: "Existuje scénář, který pro mě před lety napsali. Ale doufám, že si dají hodně dlouhou pauzu. Jsou vyhořelí."

Shlédnuto: 3512x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2022 | MAPA | on-line: 1 |        Creative Commons License