Tzv. předoperační komise fungují v ČR na dvou místech, v Praze a v Brně. Do Prahy na Bulovku spadají klienti od českých sexuologů, do Brna pak zase moravsko-slezská klientela.
Brněnské komisi dosud vládne kontroverzní primářka Hajnová, která je známá svým extrémně důkladným prověřováním TS diagnózy. Setkala jsem se se zkušeností několika lidí, kteří brněnskou komisí prošli, a kteří na ni nevzpomínají právě v dobrém; mimo jiné i proto, že úspěšnost translidí zde zdaleka není stoprocentní... Tento článek však nemá být o Brnu, ale o Praze, obraťme tedy list.
Historie (nejen) pražských předoperačních komisí je dosti pohnutá. Před listopadem '89 a ještě v první polovině 90.let fungovala komise pod magistrátem, seděli v ní povětšinou místní úředníci a rozhodování podle toho také vypadalo. Z doslechu vím, že např. došlo k zamítnutí jen proto, že žadatel byl momentálně nezaměstnaný.
JUDr. Reichlová |
Legendární je také příběh člověka, který byl odmítnut kvůli údajné psychické labilitě, načež vzniklou situaci neunesl a spáchal sebevraždu, což "komisaři" přijali jako potvrzení správnosti svého postupu se slovy "Vidíte, ještě dobře, že jsme mu to neschválili..."
Těmto katastrofálně nekompetentním praktikám naštěstí odzvonilo díky právničce Vlastě Reichlové, která se ve spolupráci s doktorkou Fifkovou výrazně zasadila o zrušení magistrátní komise, změnu příslušných směrnic a ustavení nové komise při Fakultní nemocnici na Bulovce.
Dnes tedy konečně rozhoduje o operacích translidí komise odborná a kompetentní.
Komise se schází zpravidla třikrát ročně, a sice v únoru, v květnu a v září.
Členy komise jsou především ošetřující lékaři - sexuologové a operatéři. Kromě nich je přítomen také člen vedení nemocnice, právník a zástupce občanského sdružení TransForum. Celkem asi šest až deset lidí.
Úspěšnost u pražské komise je v poslední době stoprocentní. Jestliže totiž žadatel splní všechny podmínky (to jest potvrzení diagnózy dvěma odborníky, délka hormonální léčby alespoň 12 měsíců a před tím ještě aspoň 3 měsíce terapie, pak je úspěch prakticky zaručen.
V posledních letech projednává komise na jednom zasedání přibližně 15-20 případů, takže ročně je zde v Praze operativní změna pohlaví odsouhlasena zhruba padesáti lidem.
Žádost ke komisi podávají translidé zpravidla prostřednictvím svého ošetřujícího lékaře, přičemž samotná účast na komisi není povinná. Přesto si ale tuto příležitost málokdo nechá ujít.
Ředitelství FN Bulovka |
Zasedání komise zpravidla probíhá v zasedací místnosti ředitelství FN Bulovka a začíná kolem deváté hodiny dopolední.
Na chodbě tou dobou už neklidně podupává hlouček žadatelů. Veškerá nervozita je ale zbytečná; při splnění daných požadavků budou všechny žádosti vyřízeny kladně...
Mezitím v zasedačce ošetřující lékař stručně seznámí komisi s prvním případem, což se obvykle omezí pouze na základní údaje (jméno, místo bydliště, věk, povolání, délka léčby). Pak jeden z členů komise vyjde na chodbu a pozve dotyčného dovnitř. Zatímco žadatel odpovídá na několik doplňujících banálních otázek ("Odkud jste? Co děláte? Co vaše rodina?"), mezi členy komise koluje jeho žádost, kterou každý z komisařů promptně na znamení souhlasu podepíše. Pokud už nemá nikdo další otázky, vrací se žadatel zpět na chodbu a jsou postupně projednány zbývající případy. Poté jsou do zasedačky zavoláni všichni operační čekatelé a je jim slavnostně oznámeno, že všichni bez výjimky prošli. Komise jim následně popřeje mnoho štěstí, rozloučí se, a pak už žadatelům nic nebrání odebrat se na oslavu důležitého mezníku do blízké restaurace.
Potom už nezbývá, než čekat, až přijde poštou rozhodnutí komise, což bývá zhruba po 14dnech. S tímto papírem v ruce (v některých případech už předem a bez něj) je pak možné začít s příslušnými nemocnicemi vyjednávat operační termín.
Jak sami vidíte, není se čeho bát..:)