Letošní rok je výjimečný tím, že hollywoodského Oscara dostaly hned dva filmy s transtématikou – vedle Almodovarova Vše o mé matce si nejvyšší ocenění odnesla Hillary Swanková za nejlepší ženský (mužský???) herecký výkon ve snímku Kluci nepláčou. Je to autentický příběh novodobého mučedníka amerických tranďáků Brandona Teeny, kterého v roce 1993 zavraždili v nebraském Falls City.
Brandon se narodil jako Teena Brandonová a film začíná v době, kdy jí je něco kolem dvaceti a v klasickém sestřihu, který známe od našich kluků, s vrstvou několika triček a košil (které známe od našich kluků) a nezbytnými zmuchlanými ponožkami v rozkroku(které…?)))) vyráží dobývat dívčí srdce a své místo v mužském světě. A Brandonovi se daří, i když z mého pohledu (laické) divačky až moc -- odhadem polovinu filmu se vlastně ani nic jiného neděje: polibek je vystřídán rvačkou v baru a pak znovu a pak znovu…
Když se pak nakonec Brandonovi podaří najít opravdovou lásku, je už pozdě; jeho skrývaná identita si vynutila nepředstavitelné předivo lží, které v kombinaci s předchozími hříchy (mj. krádež auta nebo padělané doklady – Brandon v životě rozhodně nehrál podle pravidel), vyústí v tragickou smrt, kterou si vzali na starost dva samozvaní a už dříve trestaní strážci veřejné morálky.
To je zhruba děj, i když možná směrodatnější by bylo popisovat pocit, který ve mně ten film zanechal. Byla to beznaděj. Brandon v dokonale přesvědčivém podání Hillary Swankové se s bezprostřední (naivní?) silou své vnímané identity (o níž ale k mé lítosti mluvil jako o poruše…) vrhal do života, postupoval od jedné zdolané překážky ke druhé, až narazil na fakt,že jeho život je vymezený pouze tím, jak se k němu zachová okolí, resp. zda mu vůbec dovolí žít.
Pravdou ale je, že Brandonova razance dávala už od počátku tušit, že "tohle nemůže dopadnout dobře"…ale, co vám budu povídat, jděte se na to podívat sami, udělejte si názor a hlavně: vyhýbejte se Falls City v Nebrasce. Jsou tam fakt skoro samí hnusáci.
A jednu poznámku na závěr. Oba transoskarové filmy se u nás
nevyšplhaly ani do první dvacítky nejsledovanějších filmů. Škoda.
PS. shodou okolností jsem o dva dny později viděla film Láska je láska
o dvou lesbických dívenkách v nudném švédském městečku Amal (v originále se film jmenuje
Fucking Amal) a vzpomněla jsem si na Brandona a jeho lásku….a říkala jsem si, je to
stejné?…není tostejné?…je to stejné???….?))))))