Tehdy v '93 byla ve Falls City mladá dívka odporně zavražděna kvůli své sexuální „odlišnosti". Kimberley Pierceová se rozhodla, že tento příběh převede na filmové plátno. A jak už to tak bývá, pečlivě studovala všechny dostupné informace, mluvila s lidmi, kteří u toho tehdy byli. Ve jménu pravdy a humánnosti Pierceová nemění jména hrdinů. Pokud jí šlo o to, upozornit na zvrácenou stránku lidského myšlení, tak se jí Kluci nepláčou povedli.
Film sbírá jedno ocenění za druhým, zvláště pak představitelka Brandona Teeny, Hilary Swanková. Ta před několika dny získala už i Zlatý glóbus, cenu amerických kritiků. Film uvidí statisíce lidí, a je jenom dobře, že ho uvidí. Možná, že se zamyslí sami nad sebou. A možná taky ne. Mladá dívka Teena Brandonová si „hraje" na kluka. Je homosexuální. Ve svém rodném městě kvůli tomu začne mít problémy, tak se sebere a odjede na jih. Přejmenuje se na Brandona Teenu. Ve Falls City, klasickém americkém zapadákově, se seznámí s partičkou teenagerů. Zůstává s nimi poté, co spatří dívku svého srdce- Lanu. Brandon se snaží táhnout s místními hochy. Jejich hry (ježdění na nárazníku apod.) jsou pro něj však příliš „chlapské". Kromě toho si musí dávat pozor na policii, aby se neprovalila jeho (její) pravá identita.
Časem se Brandon s Lanou sblíží, ale její ochránce a nápadník John je silně proti. Ve chvíli, kdy se zjistí, že
Brandon je dívka, jde všechno z kopce...
Režisérčina snaha o hrdinné poslání však bohužel s uměním nemá co dělat. Cynicky řečeno, když vám
někdo pustí dvouhodinový záznam vraždy někoho úplně cizího, tak první dvě minuty budete otřeseni,
potom snad zvědaví, a pak se dostaví pocit nudy. Odejdete po dvaceti minutách. Kluci
nepláčou jsou až moc postaveni na zdrcujícím faktu vraždy, na faktu, který byl motivem pro natočení filmu.
Divák od počátku ví, co bude následovat, nedostává se mu nejmenších překvapení. Charaktery nezažívají
žádný obrat, řítí se po předem určených dálnicích, aby do sebe -na předem určené a pro tento účel
neosvětlené křižovatce-nabouraly. Situace jsou o tom samém.
Neexistuje ostatně žádný motiv konání hlavní hrdinky. Na začátku filmu utíká. Zamiluje se. Dobře. A co dál? Chtěla by s Lanou žít? Z osobní zkušenosti bych řek, že ano. Ale já přece nejsem Brandon. Scenáristka Pierceová, zaslepená brutalitou všedních dní, které se pokouší zfilmovat, nenachází společnou řeč Brandona s divákem. Tento křehký vztah, nutný pro úspěch jakéhokoli filmu, v Kluci nepláčou krní jako křoví u dálnice, za kterou Brandon zemře. Kluk anebo holka? Jediná figura, která se nějak „aktivně" projevuje, je recidivista John. A hle, nejzajímavější momenty film nabízí právě ve chvíli, kdy zjistí, že Brandon je dívka. Režisérka bohužel nedokázala využít předchozích minut k tomu, aby vybudovala pevný vztah Brandona a všech jeho nových přátel. Tím by se kontrast zrady kvůli odlišné orientaci stal daleko kontrastnějším. Ovšem nabouráván Johnovými výstupy, které čiší nenávistí.
Slečna Swanková opravdu hraje skvěle, řekl bych, že bez ní by se film definitivně propadl do šedého
průměru.
Jistou divákovu nejistotu o identitě hlavní hrdinky může navodit i to, že angličtina nedělá v první (ani ve
druhé) osobě rozdíl mezi ženským a mužským rodem. To v češtině, tam to máte jak na stříbrném tácu...
Kluci nepláčou ale nejsou úplně špatný film, jenom režisérčino vyprávění nepůsobí příliš věrohodně.