Milí vášniví příznivci i odpůrci magazínu Legato!
Se zájmem jsem sledovala diskusi, která se zde rozvinula a úmyslně jsem se zdržela komentáře, abych diskutující předem neovlivnila. Vyrojila se zde zatím řada pozoruhodných názorů a já jsem došla k závěru, že nastala pravá chvíle, abych jako zainteresovaná osoba přidala svůj pohled na věc.
A vezmu to pěkně po pořádku.
Nejprve bych ráda poděkovala Milce za její chválu, ostatně se sluší zmínit, že ona sama jakožto televizní pracovnice patřila ke skupině lidí, kteří vznik pořadu intenzivně prosazovali.
Zdá se, že nejradikálnějším odpůrcem pořadu je Monika. Matně si vzpomínám, že jsem se před nedávnem mírně ohradila proti její reakci na jeden Oksanin příspěvek, ale předpokládám, že tato časová shoda je čistě náhodná
A teď už opravdu k věci.
Česká televize jako veřejnoprávní medium má ze zákona povinnost věnovat se problematice nejrůznějších menšin. Český rozhlas tuto svou povinnost vůči gayům a lesbám naplnil už asi před pěti lety, když vytvořil pravidelný týdeník Bona dea. ČT tedy měla v tomto směru již značný skluz. Osobně považuji za velké plus, že se podařilo do chystaného pořadu zahrnout i téma transsexuality. Translidé tak potenciálně získali třetinu prostoru pro svou prezentaci, což vzhledem k jejich počtu bylo dosti velkorysé. Že tento prostor byl zřídkakdy 100% naplněn, padá pochopitelně na vrub toho, že transsexualita je jen malinký rybníček, který produkuje minimum aktivit.
Jesliže gayové a lesby tvoří zhruba 2+2% populace a translidé i podle těch nejoptimističtějších odhadů sotva jedno promile, pak je celkem jasné, že co do četnosti příspěvků jim asi těžko můžeme konkurovat.
Co se týče údajného propojování gay, leseb a translidí, opravdu se nedomnívám, že by je Legato házelo do jednoho pytle. Z hlediska ČT (a těžkopádné zdlouhavé prosazování pořadu je toho důkazem) je zcela nereálné, aby měli gayové, lesby a translidé každý svůj vlastní pořad. Je to trochu jako kdyby se proti Receptáři bouřili pěstitelé, chovatelé a kutilové s tím, že nechtějí být dáváni do souvislosti s těmi ostatními.

Ostatně vzpomeňte na pověst o knížeti Svatoplukovi a jeho prutech. Na západě je spolupráce mezi různými sexuálními menšinami zcela běžná a řada projektů či organizací funguje na bázi GLBTI (tj. gayové, lesby, bisexuální lidé, translidé a intersexuální lidé). Domnívám se, že pro diváka, který měl upřímný zájem něco se dozvědět, nebylo problémem rozlišit, kdo je lesba, gay nebo transsexuální člověk. Nezdálo se nám vhodné polopaticky podsouvat divákům ke každému příspěvku titulek typu "Právě vidíte lesbu", apod. Pro pozorného diváka příslušnost jednotlivých protagonistů ke konkrétní skupině jasně vyplynula z kontextu výpovědi. Samozřejmě ovšem tomu, kdo se dívá, aniž by viděl a slyší, aniž by poslouchal, tomu nepomůže nic, ani titulek přes celou obrazovku. Jak vtipně postřehly Cassandra a Jolly, pokud někdo z pouhého sousedství několika slov (popřípadě menšin) vyvodí jejich totožnost, pak s jeho způsobem zvažování asi nebude všechno v pořádku. Když si v programu přečtu, že dávají cestopisný pořad o Belgii, Nizozemí a Lucembursku, taky si asi taky neřeknu, že to bude nejspíš jedna a ta samá země. Zde bych tedy rozhodně nehovořila o svaté pravdě, nanejvýš tak o svaté prostotě...
Gayové, lesby a translidé tedy měli společný pořad, jakožto tři odlišné sexuální menšiny, jejichž postavení ve společnosti je obdobné a jejichž cíle jsou do jisté míry příbuzné.
Umístění pořadu na ČT2 je logické, neboť se jedná o program vysloveně určený pro menšinového diváka. Vysílací časy (první rok Po 18.00 a druhý rok St 22.00) nebyly jistě zrovna "prime time", ale i tak byly velmi solidní. Sledovanost se podle peoplemetrových průzkumů pohybovala kolem 2% populace, což myslím není vůbec špatné. V hodnocení pořadů ČT se Legato dlouhodobě drželo na konci první stovky (z celkového počtu asi 5000 hodnocených pořadů). Samozřejmě nelze čekat, že pořad o sexuálních menšinách bude v přízni diváků soupeřit s finálovým zápasem olympijského hokejového turnaje.
Pokud vím, žádný příspěvek o crossdressingu (transvestitismu) se v Legatu neobjevil. Vzpomínám si jenom na dvě reportáže z travesti show, což je ovšem významný rozdíl a navíc obě spadaly spíše do gay sekce. Mimochodem představa, že CD/TV aktivity se omezují pouze na převlečení, masturbaci a šmitec je poněkud, ehm, zploštělá. Součástí CD/TV života obvykle bývá i pohyb na veřejnosti, kde se tito lidé setkávají se stejnými předsudky jako MtF TS.
K debatě o smyslu komunity jen dodám, že pokud se někdy translidé separují, pak to neplyne z nějaké jejich touhy distancovat se od ostatní populace, důvodem je nesnášenlivost části veřejnosti, která všechno jiné staví na okraj společnosti.
Závěrem doplním, že nemám nic proti tomu, když se někomu Legato nelíbí, nebo ho nesleduje (to skutečně není ničí povinnost).

Vadí mi ale, když se proti pořadu uvádějí nepravdivé nebo iracionální argumenty...
Tímto se omlouvám všem, které už takhle debata unavuje, ale považovala jsem za užitečné se k ní vyjádřit.
Johanka
P.S.
Závěrem děkuji všem, kteří se zrušením Legata vyjádřili svůj nesouhlas a podpořili požadavek na jeho zachování. V tuto chvíli mohu sdělit, že jejich snaha nebyla tak docela marná, neboť v současné době probíhají jednání o eventuelní obnově pořadu na podzim 2006!