Nespokojenost s mužským údělem v sobě živil rocker David Palmer více než šest desetiletí. Člen rockové skupiny Jethro Tull, která v květnu přijede do Česka, se konečně rozhodl svár mezi duší a tělem definitivně vyřešit. Dnes je z hráče na klávesové nástroje blondýnka s dlouhými vlasy, která si zvolila jméno Dee.
K rozhodnutí podstoupit operaci, která změnila jeho pohlaví, zřejmě přispěla hlavně smrt Palmerovy manželky Margaret.
Přesto mu trvalo ještě dalších devět let, než učinil konečný krok, v němž mu zřejmě bránily ohledy na okolí a obavy z jeho reakce. Nikoli bezdůvodné.
Například Ian Anderson, leader skupiny, kterou proslavila mimo jiné skladba Locomotive Breath, připustil, že jemu samotnému trvalo poměrně dlouho, než pochopil Davidovo rozhodnutí a smířil se s ním.
"Znal jsem ho třicet let jako muže s dlouhým plnovousem a nepostradatelnou dýmkou. Jako ženu jsem si ho nedokázal představit," řekl novinářům.
Šestašedesátiletý Palmer, který si prý už jako tříletý vnitřně připadal jako děvčátko, ani po změně pohlaví rozhodně nechce zůstat v ústraní a chystá se na sólovou kariéru.
A právě Ian se za něj postavil. "Podporuji jeho rozhodnutí začít nový život jako žena. Věřím, že ho v nové podobě přijmou i jeho skalní fanoušci," uvedl.
Jethro Tull patří k legendám v historii populární hudby. Skupina vznikla v roce 1967, v jihoanglickém městě Luton, v hrabství Bedfordshire. Ústřední postavou je skotský skladatel, textař, zpěvák, flétnista, ale i příležitostný hráč na kytaru, mandolínu a dudy Ian Anderson.
Právě on postupně rozvinul původní bluesové zaměření kapely na charakteristickou symbiózu rocku, folku, jazzu, staroanglické hudby a nenechal se příliš zaskočit ani nástupem elektroniky.
Od roku 1968, kdy světlo světa spatřila jejich prvotina „This Was“, do dnešního dne vydali Jethro Tull 21 alb. To poslední, s názvem „Christmas Album“ vyšlo 30. září loňského roku. Kromě vánočních skladeb obsahuje i předělané starší věci a pár novinek.
Jethro Tull vlastní 11 zlatých a 5 platinových desek, v historii prodali více než 60 milionů alb. Za sebou mají několik tisíc koncertů ve 40 zemích světa. Každý rok odehrají přibližně 100 koncertů, které navštíví okolo 300 tisíc lidí.
Vystoupení Jethro Tull jsou pověstné nejenom strhujícím programem, všudypřítomným humorem, ale i výběrem míst, kde se koncert koná.
V Čechách a na Slovensku se Jethro Tull těší velké oblibě a fanoušci o tom kapelu přesvědčili při každé jejich návštěvě. Ta poslední proběhla v květnu roku 2000, kdy Jethro Tull navštívili Plzeň, Ostravu a Bratislavu.
Do Prahy se kapela chystá 19. května a o den později se představí v
Brně. Turné po vlastech českých, kam se skupina vrací po pěti letech,
zakončí 21. května v Polné u Jihlavy. Slovenští fanoušci se na své
oblíbence mohou těšit na 23. května do Bratislavy.
Článek na webu skupiny JethroTULL