Zde uvedená reportáž od Matěje mi moc pomohla. Vytiskl jsem si ji a vzal s sebou. Naštěstí žádné komplikace jsem neměl (nedokrevní penisu, přílišné krvácení ze zad, dodatečné přidávání kožního štěpu na záda…)
Vchod do kliniky |
Na termín operace v Brně k prof. Veselému (jiri.vesely at fnusa.cz) (tel. číslo na evidenci je 541 582 171) se opravdu někdy čekává i 3 měsíce.
Původně jsem měl nastoupit v prosinci roku 2005, ale pro nepřítomnost operatéra mi telefonicky datum tři dny předem zrušili. Bylo to velmi nepříjemné, protože již jsem měl hotové předoperační vyšetření (které nesmí být starší, než 14 dní), byl na to psychicky připravený, vše okolo jsem měl zařízené… Nový termín byl březen 2006. Bohužel mi to vyšlo tak, že jsem měl nástup do nemocnice v pátek, byl tam i celou sobotu a neděli navíc a operace byla až v pondělí. Běžné je nástup a na další den operace.
Návštěvní hodiny jsou sice od 14. do 17. hod., ale až tak striktně se nedodržují. Je možná domluva se sestřičkami.
Parčík kliniky |
Bufet tam sice je, ale má přes víkend zavřeno, což je škoda. Přes prázdniny se k tomu může přidat i dovolená ve všední dny. Takže někdy je potřeba se předzásobit.
Někdo si stěžuje na stravu, ale mě tam chutnalo.
Před operací si stačí vyholit pouze ta místa, která se budou operovat (stehno z vnější i vnitřní strany, záda pod lopatkou, genitálie). Ale to by asi vypadalo divně, tak je asi lepší celá záda apod. Určitě je ale zbytečné holit si i ruce.
Klystýr někdy stačí jen jeden, pokud se při něm dobře vyprázdníte.
Léky, co běžně užíváte, doporučují brát den před operací, a pak až po ní. Večer před a v den operace jen prášky, co vám dají sestřičky.
Operace se přes léto většinou neprovádí (z důvodu, že se hůře hojí rány). Ne vždy to ale platí – kamarád tento zákrok absolvoval na přelomu 7. a 8. měsíce 2006. Neležel ale v 1. patře na mužském oddělení, ale v tuto dobu jsou oddělení spojená a byl ve 2. patře na ženském oddělení i s ostatními muži, co měli úraz a třeba si uřezali prsty na cirkulárce. Je to velká výhoda, protože 2. patro je zrekonstruované, 1. zatím nikoliv. Vše je pěkné, o lepším sociálním zařízení nemluvě.
Koridor kliniky |
Na JIP jsou většinou ochotní, když někdo z rodiny zatelefonuje, podat informace o stavu pacienta. Můžete tak učinit sami mobilem, ale v mnoha případech vám ještě bude špatně po narkóze.
Po většinu pobytu dostáváte i injekce do břicha. Hadičky, co odvádí přebytečnou krev z rány (Redony),
vedou z penisu, vnitřní strany stehna a dvě ze zad. Postupně, když v nich už nic nepřibývá, je odstraňují. Také později
vytahují svorky, kterými jsou přichycené kožní štěpy ze stehna na zádech.
S hygienou je to složitější - dostanete sice lavor s hadříkem, a kam si nedosáhnete sami, pomůže sestra, ale sprcha je prostě sprcha. Možná je také dobré si s sebou vzít ještě dětské vlhčené ubrousky. Za nějaký čas vám pak na oddělení dovolí se osprchovat od pasu dolů. Jde o to, to do té doby přežít. Po nějaké době se můžete sprchovat i od pasu nahoru.
Většina sester je dobrých, ale je možné, že některé nejsou s naší diagnózou F64.0 úplně v pohodě. Bohužel jsem zažil i
absolutně neprofesionální jednání jedné sestry na JIP. V noci jsem se probudil, protože mě už dost bolela i záda. Poprosil
jsem sestřičku, jestli můžu dostat něco od bolesti. Utrhla se na mě, že ne, že jsem měl počítat s tím, že to bude bolet,
že je to velký zákrok a že nic nedostanu. Také mi z kanyly na ruce začala kapat krev na prostěradlo. Prosil jsem ji,
jestli s tím něco udělá, a ona odpověděla, že to je dobré, že to nevadí. Tak jsem se nestačil divit. Pak tedy šla a
naštvaně mi to vyměnila za novou náplast a odešla. Pak přišla jiná, službu konající sestřička. Tu jsem znovu poprosil o
něco od bolesti a ta mi bez řečí vyhověla. Chování předešlé sestry mi na psychice tedy moc nepřidalo. Ale doufám, že to
byl jen zkrat z její strany a už něco podobného nikoho z pacientů nepotká. Chtěl jsem si na ni stěžovat u prof. Veselého,
nakonec jsem tak neučinil.
Délka pobytu na JIP závisí na stavu každého pacienta, ale i na tom, kolik mají nových úrazů.
Mě z JIP na oddělení přemístili až 6. den, i když už jsem tam ležet nemusel. Jiného kamaráda přeložili už 4. den, i když
by pobyt na JIP ještě potřeboval.
Začal jsem chodit hned po přeložení na oddělení, doslova jsem „lítal“, v ruce redony a sáček s močí. Pak jsem to asi přehnal, protože se mi na penisu udělala velká podlitina. Bál jsem se, že něco uvnitř prasklo a budu muset jít na revizi. Naštěstí mi bylo řečeno, že se to bez problémů vstřebá a že mám méně chodit. Také jsem měl pak dost krve v moči. To mě také vyděsilo. Nikdy předtím se mi to nestalo. Ráno mi vzali krev z žíly na sedimentaci a pak z výsledků vyšetření zjistili, že je vše OK. Prý se to někdy stává.
Po celý pobyt v nemocnici jsem špatně spával. Brával jsem si od sestřiček prášky na spaní, ale i s nimi jsem se ve 3 ráno budil a už nemohl usnout.
Nejlepší pocit jsem měl ze staniční sestry na JIP (starší a velmi příjemná blondýna). Také byl super a stále dělal vtípky MUDr. Petr (příjmení bohužel nevím, má tmavé, kratší vlasy) a bezvadný byl také MUDr. Dvořák. Mohlo by tam takových lidí být více.
Mastný tyl (mastňák) z vnější strany stehna, jsem si sundával až doma (po třinácti dnech). Bylo to teda „maso“ - a to doslova.
Vůbec to nešlo dolů, tak jsem to musel strhnout i s kůží. Pak jsem tam měl několik míst, které mokvaly a stále z nich tekla krev.
Bohužel byla sobota odpoledne a lékárny měly „díky“ panu ministru Rathovi zavřeno. Musel jsem do nemocnice na pohotovost
jen proto, aby mi to zasypali Framykoinem. Pak jsem zjistil, že protože obsahuje antibiotika, tak je jen na lékařský předpis
(20 g , asi 47 Kč, plně hrazený pojišťovnou). Bohužel to také moc nepomohlo.
Po velkém shánění mi byl doporučen přípravek Tanno-Hermal Lotio (stojí asi 130 Kč, 100 ml). Ten už naštěstí zabral. Je to bílá tekutina, na ráně se vytvořil ochranný film a přestalo to krvácet i mokvat.
Pak jsem se dozvěděl, že je lepší před odstraňováním mastňáku místo dost natřít třeba lékárenskou vazelínou (White Petroleum Jelly, 225 g, asi 50 Kč), nebo něčím mastným, a nechat působit tak 4 hodiny. Očistit a pak teprve přistoupit k sundávání ve sprše. Bohužel mi to nikdo dříve neřekl.
Také je pak dobré mít doma při ruce třeba Framykoin mast (10 g , asi 30 Kč, opět na lékařský předpis, pacient doplácí asi 2 Kč).
Citlivost na penisu je zatím špatná, nepoznám ani horko nebo chlad. Proto je potřeba tomu věnovat zvýšenou pozornost (např. při přípravě koupele z heřmánku do lavoru).
Penis se po operaci zdá celkem dost široký, časem pak ale malinko „zhubne“, jak se vstřebají otoky. Na rehabilitace chodím zatím
3 měsíce. Bohužel (nebo bohudík? :)) mi je provádí rehabilitační pracovnice. Mají prý nějaké vnitřní směrnice, že si to pacient z
bezpečnostních důvodů nemůže elektrodou zkoušet sám. Asi to platí jak kde. Sice už jakš takš penis reaguje na zatnutí svalu
stehna, ale sexuální hrátky se zatím nedaří, protože je dost měkký. Uvidíme, jestli se to zlepší. Možná budu muset používat
nějakou vnější výstuž . Vnitřní, která se při operaci dala použít, je bohužel dost drahá (nadstandardní, čili si ji pacient
hradí sám). Operativní zákrok a pobyt v nemocnici byl placen ze zdravotního pojištění. Uvažuje se ale o nějakých změnách,
minimálně o finanční spoluúčasti pacienta. Podobné zákroky si tuším např. na Slovensku hradí každý sám.
Bohužel jsem si z nemocnice dovezl jako „bonus“ mikroby Beta streptokok a Klebsiella oxytoca (druhý jmenovaný se prý vyskytuje nejvíce právě v nemocnicích). Nepomohlo, že jsem měl předtím dobrou imunitu. Je třeba dát pozor, aby se to z dýchacího ústrojí nepřeneslo např. kýcháním a kašláním na rány.
Silipos |
Jakmile jsou ze zad vytažené stehy a rána je zacelená, je možné si na jizvy při kontrole v ambulanci u prof. Veselého zakoupit Silipos (1cm stojí 8 Kč). Vydrží prý půl roku až rok. Bohužel to nehradí zdravotní pojišťovna. Je to asi 0,5 cm vysoká vrstva čirého gelu na modrém, látkovém podkladu. Stačí na jednotlivé jizvy asi 1 cm široké proužky a dlouhé podle potřeby. Dá se to lehce stříhat. Samo o sobě to nelepí, tak se to musí fixovat např. průhlednou náplastí na kotoučku bez polštářku. Za Silipos jsem vydal 400 Kč, náplast 9 m stojí asi 30 Kč, vystačí mi tak na týden. Nejlepší je to některý den nechat úplně odpočinout, ať kůže kolem může větrat, není bolestivá a zarudlá. Podle návodu to má být nalepeno maximálně 3/4 dne.
Také jako na každou jizvu samozřejmě pomáhají tlakové masáže.
Dobrý je i Contractubex (20 g asi 200 Kč), nebo Dermatix Si Gel (15 g 890 Kč).
Na rehabilitaci mi poradili Hirudoid Forte (40 g, stojí asi 100 Kč, zhruba 65 Kč hradí pacient, když je to na předpis).
Dobré prý je i krytí Mepiform (velmi podobné náplasti). Jsou ho asi 3 druhy dle rozměrů. Pokud si ho nechcete platit sami, tak je třeba zajít ke svému obvodnímu lékaři, poprosit o vypsání žádanky o schválení léčiva, a jít k posudkovému lékaři na zdravotní pojišťovnu. Po odklepnutí si pro něj můžete jít. Já ho dostal v prodejně zdravotnických potřeb (v lékárně nebyl). Pojišťovna zřejmě proplácí jen rozměr 5 x 7,5 cm (asi 150 Kč), tak je toho potřeba více a může se aplikovat na celou ránu. Je samolepící, vydrží tak 3 – 7 dní a může být nalepený neustále. Jen třeba sundat, zkontrolovat místo, omýt a zase nalepit. Asi je lepší ten Silipos, ale záleží na tom, jakého kdo má obvoďáka, posudkového lékaře a na aktuální situaci ve zdravotní pojišťovně.
Kůže na zádech je méně citlivá, hrubší, jakoby „vosková“. Místo na vnější straně stehna je dobré také pravidelně masírovat a
mazat (třeba nesoleným sádlem, modrou indulonou, měsíčkovou, propolisovou, konopnou nebo ozónovou mastí…).
Všechna operovaná místa se musí zakrývat před slunečními paprsky. Ztmavlo by to prý a už tak zůstalo.
Všem přeji hodně štěstí v životě a těm, co se pro zákrok rozhodnou, také žádné komplikace. Další případné dotazy zodpovím na e-mailové adrese: alex.zadumcivy at seznam.cz
POZN: E-mailovou adresu použijte tak, že slůvko 'at' i s přilehlými mezerami nahradíte znakem 'zavináč' (bez mezer)