Heterosexismus
Jakékoli předsudky či diskriminace osob, vztahů či chování, které nesplňují požadavek heterosexuality. Za normální, správnou, přirozenou a zdravou se považuje pouze heterosexuální orientace, vztahy a sexuální identita. Homosexuální chování, vztahy, identita či orientace jsou pak považovány za nenormální, zvrácené, nesprávné, nepřirozené a nezdravé. Společnost pak reaguje buď trestáním, snahou „vyléčit" vrozené, nebo alespoň vyžaduje přijmout roli nemocného.

V širším pojetí je heterosexismus označením pro jakékoli předsudky či diskriminace osob, vztahů či chování, které překračují a narušují bipolární pojetí pohlaví a genderu (např. transfobie, intersexfobie). Za normální, přirozené, správné, zdravé a jediné možné se považuje mužské či ženské pohlaví (jako úřední záznam a jako soubor pro jednotlivá pohlaví odlišných a jedinečných biologických charakteristik), mužská či ženská genderová role a genderová identita.

Odchylky od tohoto rigidního pojetí se společnost pokouší všemožně eliminovat, ať už pomocí „léčby" (např. chirurgickou mutilací těl intersexuálů), fyzické likvidace či mlčením a dezinformacemi ohledně četnosti a pravé povaze těchto stavů, osob či chování. Bipolární pojetí se projevuje například i v běžně užívaném sousloví „opačné pohlaví" – které okamžitě ztrácí smysl, dojde-li řeč na lidi intersexuální či transsexuální, jejichž „podpohlaví" nejsou jednoznačně ženského ani mužského typu. (Ante, 2003)

   seznam pojmů       další kapitola       obsah