inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
14.7.2022 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

AOH

Původní článek jsem poněkud upravil, aby lépe vystihoval naši situaci.


Umístění pooperační jizvy

1. Definice

Abdominální hysterektomie (hysterectomia abdominalis- vynětí dělohy břišní cestou) je jednou z nejčastěji prováděných gynekologických operací. V našem případě se jedná o tzv. totální hysterektomii, kdy se odstraňuje jak děloha, tak i adnexy (= děložní přívěsky, tj. vejcovody a vaječníky). Častěji se pro tento zákrok užívá termín ovario-hysterektomie - zde tedy abdominální ovario-hysterktomie AOH. U žen je běžnější tzv. prostá hysterektomie, kdy se odstraňuje pouze děloha.

K radikální hysterektomii se pak u nich přistupuje při všech onkologických indikacích (tzn. že důvodem k operaci je zhoubný nádor) a při nálezu patologie (= chorobné změny) na adnexech, jako je např. endometriosa, cysta, hydrosalpinx a jiné. Zdravá adnexa se vyjímají u žen po cca 47. roce věku s tím, že bezprostředně po operaci je nasazena hormonální substituční léčba, tzn. že hormony dosud produkované vaječníky jsou ženě podávány ve formě léků, čímž je hormonální funkce vaječníků nahrazena.

Odstranění zdravých adnex se provádí jen s informovaným souhlasem pacientky. V onkologii se užívá tzv. radikální hysterektomie, kdy je spolu s dělohou a adnexy odstraněna i část pochvy, děložní vazy a mízní uzliny, do kterých odtéká míza z vnitřních pohlavních orgánů, ev. hysterektomie rozšířená o odstranění červovitého přívěsku (apendixu) a velké předstěry (omenta).

2. Důvody operace (indikace)

• transsexualita typu FtM
• děložní myomy (tj. uzly z děložní svaloviny, které mohou způsobovat silné, nepravidelné krvácení nereagující na léčbu)
• onemocnění děložní sliznice (endometria) jako polypy, přednádorové změny (prekancerosy) a počáteční stádia rakoviny
• změny na děložním čípku (tzv. dysplasie) a počáteční stádia rakoviny děložního čípku
• krvácení z dělohy nereagující na hormonální léčbu
• endometrióza
• poranění dělohy
• závažné komplikace v porodnictví (např. neztišitelné poporodní krvácení, prasknutí dělohy, vrostlá placenta aj.)

3. Provedení operace

1. Otevření dutiny břišní (laparotomie). Volí se buď tzv. dolní střední laparotomie, kdy je řez veden od pupku ke sponě stydké, nebo tzv. Pfannenstielův řez, příčný řez v podbřišku na hranici stydkého ochlupení. Dutina břišní se otevírá po jednotlivých vrstvách, tj. kůže - podkoží - povázka svalová (fascie) - břišní svalstvo - pobřišnice (peritoneum).
2. operace na děložních přívěscích - vejcovodech a vaječnících
3. obnažení dělohy, tzn. od děložního fundu směrem dolů k děložnímu hrdlu se odděluje děloha od všech vazů, které ji udržují ve své poloze v pánvi, od močového měchýře a od cév, které ji zásobují krví.
4. vlastní vynětí dělohy odstřižením od pochvy a následné sešití pochvy (vytvoření tzv. poševního pahýlu), který se fixuje na pánevní vazy
5. ošetření rané plochy vzniklé odstraněním dělohy
6. prohlédnutí všech přístupných orgánů dutiny břišní a následné uzavření břišní stěny

4. Pooperační průběh a následná péče

V operační a první pooperační den dostává pacient infuse (je-li schopen pít sám, pak hojně tekutiny), dle jeho vlastní potřeby analgetika na tlumení bolesti. Od druhého dne se přechází na kašovitou stravu, podávají se léky podporující a obnovující činnost střev, ev. čípky, popř. malé klysma. Stolice se obnovuje cca 2.-3. den po operaci. Dalších několik dní dostává pacient dietní, nedráždivou, snadno stravitelnou stravu. Na normální jídlo je převeden zhruba do týdne.

Dbá se na časné vstávání pacienta (platí spíš pro starší jedince) - již první pooperační den v doprovodu sestry vstává k umyvadlu, projde se po pokoji, dojde si na toaletu, do sprchy, začíná první nenáročné pooperační cvičení zejména s dolními končetinami a dechové cvičení. To vše, aby se zabránilo žilním komplikacím po operaci. Již třetí, čtvrtý den je pacient při normálním průběhu soběstačný, je schopen sám se plně pohybovat.

Je-li operační rána zašita nevstřebatelným materiálem, vyjímají se 6. - 7. den stehy a krátce nato je pacient propuštěn do domácí péče. Ke kontrole se dostavuje za 4 - 6 týdnů po operaci. Pracovní neschopnost se ukončuje (dle stavu pacienta a charakteru jeho práce) cca po šesti až osmi týdnech.

5. Co se po operaci mění

Pacient již nikdy nebude menstruovat a nemůže otěhotnět. Vyoperování vaječníků způsobí náhlý pokles ženských pohlavních hormonů, což může mít za následek nástup přechodových příznaků, jako návaly horka, pocení, bušení srdce, bolesti hlavy, poruchy spánku, změny nálady aj. Podle mých informací jsou ale tyto příznaky u nás velice výjimečné a pokud se objeví, doba jejich trvání je zanedbatelná.

Nálada se ovšem obvykle mění spíše k lepšímu, neboť se člověk konečně zbavil nežádoucích a nepatřičných orgánů, které byly v našem případě (až na výjimky) zcela bez užitku. Účinek testosteronu se zvýrazní, absence ženských hormonů značně zrychlí tempo maskulinizace. Stát konečně uzná náš nárok na mužské pohlaví (či alespoň neadekvátnost pohlaví ženského pro nás) a umožní nám změnu dokladů. Jinak řečeno - nastávají lepší časy..

6. Komplikace

• v průběhu operace - vyplývají z vlastní operace (např. poranění močového měchýře, močovodů, konečníku či střevních kliček) či z celkové narkosy, ve které se operace obvykle provádí.
• v časném pooperačním období hrozí tromboembolie (ucpání cévy vmetkem - trombem)
• infikování rány a její špatné hojení
• krvácení do dutiny břišní, či z poševního pahýlu ven pochvou
• v místě nad poševním pahýlem v dutině břišní se může vytvořit zánětlivé zduření (infiltrát), které se vstřebává poměrně dlouho a může působit neurčité obtíže (pocity tlaku, nucení k močení apod.)

Shlédnuto: 14430x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 2    |   
Translidé 2003-2022 | MAPA | on-line: 1 |        Creative Commons License