Budeme vám vyprávět příběh, který byl v minulých týdnech v centru pozornosti maďarské veřejnosti. Málokdo zůstal lhostejný, ať už v negativním, nebo opačném slova smyslu. Skutečná senzace - ne-li evropské, tak alespoň domácí prvenství. Není sice jisté, že většina po takovém prvenství touží, ale i tak, hlavní roli tady hraje trpělivost a intolerance k odlišnosti. A hlavní aktér - adoptivní rodič - je známá osoba.
Terry Black je transvestita. Narodil se jako muž se všemi fyzickými znaky tohoto pohlaví, ale uvnitř je ženou. Stává se to, i když v našich zeměpisných šířkách je podobný případ stále raritou, na kterou se díváme - přiznejme si to - s nevolí. V každém případě má člověk žijící v rozporu mezi vnějškem a nitrem nelehký život. Zejména když si usmyslí, že by rád vychovával dítě...
Terry za normálních okolností své okolí "neprovokuje". Přes den chodí "v civilu", tedy v mužském oblečení, jen večer co večer si obléká toaletu - v budapešťských nočních podnicích totiž vystupuje jako zpěvačka a tanečnice. Úspěšně. Svou odlišností se tedy netají, neskrývá ji, je častým hostem různých televizních pořadů a už více než deset let je po celé zemi známý jako bojovník za práva lidí podobného zaměření.
Letos v létě dokonce založil politickou stranu s groteskním názvem: Strana za svobodnou svobodu. Je řádně zaregistrovaná, v jejím programu figuruje legalizace lehkých drog, opětovné zavedení anonymity nemocných AIDS, povolení veřejných domů jako způsobu boje proti sexuálnímu násilí a podobně. Hlásá tedy toleranci v nejširším smyslu, ale mám dojem, že Terry se do parlamentu nedostane.
A nyní se už konečně dostáváme k případu, který rozvířil veřejné mínění v Maďarsku. Károly Rácz - takto se Terry ve skutečnosti jmenuje - už dávno touží po dítěti a nepopírá, že se v něm probudil mateřský cit. Sám ale porodit nemůže, a tak se rozhodl pro adopci. Po dvouletém neúnavném úsilí dosáhl před třemi týdny nečekaného úspěchu: po vyřízení všech papírů, a hlavně souhlasu poručnického úřadu, si Terry Black mohl vzít domů přímo z porodnice několikadenního Danka. Od té doby se o něj stará - krmí ho, přebaluje, v noci k němu vstává a - jak se vyznal před zvědavými televizními kamerami - kojenci dává hlavně lásku.
Médiím, a nejen bulvárním, se nelze divit, vždyť v Evropě jde o třetí, v Maďarsku ale o úplně první případ, kdy transsexuál adoptoval dítě. Terry prošel všemi potřebnými testy - psychologickými i psychiatrickými -, bez kterých nemohl získat razítko kompetentního úřadu. Ale dostal, protože všichni usoudili, že Terry je normální cítící tvor s dobrými sociálními podmínkami a nijak nebude ohrožovat zdravý vývoj dítěte.
Do případu se však - z podnětu některých občanských organizací - zapojil ministr sociálních věcí, který dal tuto adopci prošetřit s poznámkou - a nyní cituji: "Není jisté, že pro výchovu dítěte je nejvhodnější člověk, který bojuje s porušenou sexuální identitou." Ironií je, že Terry vůbec nebojuje s porušenou sexuální identitou, ví přesně, kým je, a i když to musí být těžké, otevřeně se ke své odlišnosti hlásí. Odborníci jsou na jeho straně: právník zdůrazňuje rovnost před zákonem, sexuolog a psycholog vylučují, že na základě Terryho výchovy by se z dítěte mohl stát homosexuál - tuto odlišnost má člověk zakódovanou v genech.
Takže ministr vyšetřuje. I prokuratura adopci napadla s odůvodněním, že její podmínky byly přinejmenším podezřelé - skuteční rodiče malého Danka, kteří jsou div ne bezdomovci a mají už pět dětí, žádali totiž za adopci peníze. Novorozence tak vlastně prodali, i když Terry zatím stanovené čtyři miliony forintů nezaplatil. V tuto chvíli je celý proces adopce pozastavený, prokuratura žádá zrušení usnesení kompetentního úřadu o schopnosti Terry Blacka být adoptivním rodičem.
Někteří komentátoři lakonicky konstatují, že Terry bojuje o malého
Danka, ministr zase o hlasy voličů, kteří nemají ani zdání, jakým člověkem je jeden transsexuál
a všechny podobné kauzy prožívají jen jako sérii skandálů. Prý už nejde o drobečka, který
ještě ani hlavičku nedokáže udržet, ale o něco úplně jiného: o politiku, která odlišnost
netoleruje. Nikdy a v ničem...
(gmp)